0

Start-Stop Nedir?

Paylaş

Son yıllarda otomobil teknolojisinin gelişmesi ile karşımıza çıkan kavramlardan biri de start-stop (ya da bir başka değişle stop-start (sonuçta önce durduruyor sonra çalıştırıyor 🙂 ) ) teknolojisi oldu. Bu sistem en basit tanımı ile manuel vites araçlarda araç belli bir süre boşta beklerse, otomatik vites araçlarda da frene uzun süre basılı beklerseniz araç stop ediyor. Daha sonra hareket etmek istediğinizde (manuelde debriyaja basar otomatikte ise frenden ayağınızı çekip gitmeye çalışırsanız) araç yeniden kendini çalıştırıyor. Bunu yapmasındaki amaç ise tabii ki yakıt tasarrufu. Bunun yanında da Co2 salınımını azaltmak.

Tabii ki bunun çalışması için bazı şartları otomobil kontrol eder bunlar; akünün şarj durumu, kaputun ve kapıların kapalı olması, direksiyonun tam çevrili olmaması, klimanın son ayarda çalışmaması, motor suyunun sıcak olması vb. Tabii ki bunlar otomobili korumak için alınan önlemler bu şartlar gerçekleşmiyorsa araçta start-stop sistemi olsa bile sistem devreye girmez.

Burada ise dikkat edilmesi gereken her ne kadar bu sistem fayda sağlasa da şehir içi sıkışık trafiğinde bu sistemi kapatmanız önerilir. Motorun sürekli stop edip yeniden çalışması belli parçarlara zarar verebilir. Fakat özellikle uzun yolda kırmızı ışıklarda durunca stop edip yeniden çalışması sizin açınızdan yakıt ekonomisi, çevre açısından da daha az co2 salınımı sağlayacaktır. Bu nedenle sıkışık trafikte, sürekli dur kalk yapacağınız durumlarda kullanmasanız da diğer şartlarda kullanmanızda bir sakınca yoktur.