SSD'ler Hakkında Sıkça Sorulanlar - Ali Yatarkalkmaz

SSD’ler Hakkında Sıkça Sorulanlar

Ssd’ler artık hayatımıza hızla giriyor. Nispeten ucuzlayan fiyatları da onların daha çok ilgi çekmesine neden oluyor. Fakat farklı bir teknoloji olduğu için insanların aklında da birbirinden farklı SSD’ler Hakkında Sıkça Sorulanlarsorular gelebiliyor. Bugün sık gördüğüm sorulara cevaplar vereceğim. Bu sorular dışında aklınıza takılanlar varsa onları da sorabilirsiniz 🙂

1- Disk Birleştirme Yapılmalı Mı?

SSD’ler Mekanik disk mantığı ile çalışmadığı için disk birleştirme işlemi yapılması gerekmez. Hatta yapılması bazı kaynaklara göre zararlı bile olabilir. Bu nedenle SSD kullanıyorsanız birleştirme işlemi yapmanıza gerek yok.

2-Eski Bilgisayarlarda Gerçekten Performans Sağlar Mı?

Kesinlikle sağlar. Özellikle eski laptoplarda işlemci ve ekran kartını da değiştiremeyeceğiniz için SSD ile sisteminizi yükseltmeniz gözle görülür bir performans sağlayacaktır. Hız denilince ilk olarak Ram yükseltmek akla gelse de özellikle 4 gb ve üstü bir ram miktarına sahipseniz ve sistemin yavaşlığından şikayetçi iseniz mutlaka SSD almayı düşünmelisiniz.

3- Sata Sürümü Fark Eder Mi?

Sıkça sorulan sorulardan birisi de bu. Evet sata sürümü fark eder. Çünkü yeni nesil bilinmedik marka ssd’ler bile artık Sata 3’ün hız limitinin sonuna dayanmış durumda. Yani güncel herhangi bir SSD alırsanız sata 1 veya 2 portu ile tam gücünü kullanmayacaksınız. Fakat bu çalışmayacağı anlamına da gelmiyor. Hatta eski hdd’nize göre çok daha iyi bir performans alırsınız fakat başta da belirtiğim gibi  tam performans ile de kullanmazsınız.

4- SSD’lerde Ömür konusu:

TBW ve MTBF adında iki değer görebilirsiniz. Bunların birisi okuma yazma oranı, diğeri ise arızalar arasındaki ortalama süre anlamına gelir. Bu değerler ilk görüşte insanı korkutsa da bu değerlere ulaşmanız çok zordur. Yani SSD’nizin ömrü dolana kadar zaten siz onu kullanmayı yüksek ihtimal ile bırakmış olursunuz. Özellikle bilindik bir marka alırsanız bunu düşünmenize gerek kalmaz. Burada eklemem gereken bir şeyde bu süre veya bu okuma yazma oranı sonunda SSD tamamen ölecek asla kullanılmayacak hale gelmiyor 🙂 Bunlar ortalama değerler. Yani bu değerlerin çok çok üstünü de görebilirsiniz veya aldığınız gün de bozulabilir. Bu nedenle bu sayılara çok takılıp ömrünüzü bunları hesaplayarak geçirmenizi önermem.

5- SSD’lerde Bağlantı Türleri:

M2, Sata, Pcı derken bir çok bağlantı türü var. Bunların önemli olup olmadığını soran çok kişi var. Bu bağlantı tipleri tabii ki de çok önemli. Bu nedenle mutlaka almadan önce anakartınıza bakıp hangi port varsa bu türde bir ssd almalısınız. Her bilgisayara uyar diyebileceğimiz SSD ise Sata 2.5 in. standart SSD’lerdir. Eğer çok eski IDE bağlantılı vb bir anakartınız yoksa 2.5 inç SATA bir SSD bilgisayarınıza sorunsuz uyacaktır.

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. ReHiTu dedi ki:

  Bu SSD'ler hakkında çok bilgim yoktu; teşekkür ederim.

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Beğenmene sevindim abi yorumun için ben teşekkür ederim.

 3. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER, RAMAZAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.:)

 4. Oktayy dedi ki:

  Daha 2 senelik olsa da bilgisayarıma bir SSD aldım, notebook olduğu içinde DVD yuvası ile değiştirebileceğim bir aparat almıştım. Gözle görülür bir hızlanma sağladım ama arkadaşım beni DVD yuvasına bilgisayarın HDD'sini, HDD yuvasına ise SSD takmam konusunda uyardı. Arkadaşımı dinledikten sonra veri performansı canavar 🙂 Notebook bilgisayarına SSD takacaklara bu yöntemi öneririm.

 5. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sizin de bayramınız kutlu olsun 🙂

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Öneri ve katkılarınız için teşekkürler:)

 7. ReHiTu dedi ki:

  Geçenlerde bir bilgisayar almak için sana sormuştum ya. FreeDos aldık, Windows attırdık ama şimdilerde Windows'u etkinleştir çıkıyor. Var mı önerdiğin bir yöntem?

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Öncelikle hayırlı olsun abi 🙂 Yasa dışı yöntemler var ama tabii ki bunları hiç önermeden geçeceğim. Geriye iki yol kalıyor yarı resmi – yarı resmi olmayan n11, gittigidiyor gibi sitelerde 30-50₺ arasına keyler satılıyor (bunlar toplu lisans ürünüdür. Windows'u etkinleştirir. Fakat normalde şirket kullanımı için ayrılmıştır. ama şirketler bu lisanları çok ucuza aldığı için örneğin 10 çalışanı varsa 100 tane alıyor fazla olan 90 taneyi böyle ucuza satıyor.) bunları alabilirsin veya 300-700₺ arası bir fiyat ile Microsoft'un kendi sitesinden veya yine N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Teknosa, Vatan Bilgisayar vb gibi bir yerden kutulu olarak da alabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir