0

SSD’ler Hakkında Sıkça Sorulanlar

Paylaş

Ssd’ler artık hayatımıza hızla giriyor. Nispeten ucuzlayan fiyatları da onların daha çok ilgi çekmesine neden oluyor. Fakat farklı bir teknoloji olduğu için insanların aklında da birbirinden farklı SSD’ler Hakkında Sıkça Sorulanlarsorular gelebiliyor. Bugün sık gördüğüm sorulara cevaplar vereceğim. Bu sorular dışında aklınıza takılanlar varsa onları da sorabilirsiniz 🙂

1- Disk Birleştirme Yapılmalı Mı?

SSD’ler Mekanik disk mantığı ile çalışmadığı için disk birleştirme işlemi yapılması gerekmez. Hatta yapılması bazı kaynaklara göre zararlı bile olabilir. Bu nedenle SSD kullanıyorsanız birleştirme işlemi yapmanıza gerek yok.

2-Eski Bilgisayarlarda Gerçekten Performans Sağlar Mı?

Kesinlikle sağlar. Özellikle eski laptoplarda işlemci ve ekran kartını da değiştiremeyeceğiniz için SSD ile sisteminizi yükseltmeniz gözle görülür bir performans sağlayacaktır. Hız denilince ilk olarak Ram yükseltmek akla gelse de özellikle 4 gb ve üstü bir ram miktarına sahipseniz ve sistemin yavaşlığından şikayetçi iseniz mutlaka SSD almayı düşünmelisiniz.

3- Sata Sürümü Fark Eder Mi?

Sıkça sorulan sorulardan birisi de bu. Evet sata sürümü fark eder. Çünkü yeni nesil bilinmedik marka ssd’ler bile artık Sata 3’ün hız limitinin sonuna dayanmış durumda. Yani güncel herhangi bir SSD alırsanız sata 1 veya 2 portu ile tam gücünü kullanmayacaksınız. Fakat bu çalışmayacağı anlamına da gelmiyor. Hatta eski hdd’nize göre çok daha iyi bir performans alırsınız fakat başta da belirtiğim gibi  tam performans ile de kullanmazsınız.

4- SSD’lerde Ömür konusu:

TBW ve MTBF adında iki değer görebilirsiniz. Bunların birisi okuma yazma oranı, diğeri ise arızalar arasındaki ortalama süre anlamına gelir. Bu değerler ilk görüşte insanı korkutsa da bu değerlere ulaşmanız çok zordur. Yani SSD’nizin ömrü dolana kadar zaten siz onu kullanmayı yüksek ihtimal ile bırakmış olursunuz. Özellikle bilindik bir marka alırsanız bunu düşünmenize gerek kalmaz. Burada eklemem gereken bir şeyde bu süre veya bu okuma yazma oranı sonunda SSD tamamen ölecek asla kullanılmayacak hale gelmiyor 🙂 Bunlar ortalama değerler. Yani bu değerlerin çok çok üstünü de görebilirsiniz veya aldığınız gün de bozulabilir. Bu nedenle bu sayılara çok takılıp ömrünüzü bunları hesaplayarak geçirmenizi önermem.

5- SSD’lerde Bağlantı Türleri:

M2, Sata, Pcı derken bir çok bağlantı türü var. Bunların önemli olup olmadığını soran çok kişi var. Bu bağlantı tipleri tabii ki de çok önemli. Bu nedenle mutlaka almadan önce anakartınıza bakıp hangi port varsa bu türde bir ssd almalısınız. Her bilgisayara uyar diyebileceğimiz SSD ise Sata 2.5 in. standart SSD’lerdir. Eğer çok eski IDE bağlantılı vb bir anakartınız yoksa 2.5 inç SATA bir SSD bilgisayarınıza sorunsuz uyacaktır.