0

SSD Nedir? Alınmalı mıdır?

Paylaş
Yazıma başlamadan önce söyleyeyim bu yazımda teknik bilgilere pek vermeden daha çok günlük kullanımda etkilerini ve gerekli olup olmadığı ile ilgili bilgiler vereceğim. Teknik bilgiler arıyorsanız yazım sizi biraz üzebilir.

SSD Nedir?

Ssd aynı harddisklerimiz gibi verilerimizi depolayabileceğimiz bir donanımdır. Fakat ssd’nin bu kadar çok gündeme gelmesinin ve ısrarla önerilmesinin sebebi normal hard disklere göre kat ve kat daha hızlı olması ve dakikada yapabildiği işlem sayısının çok daha hızlı olmasıdır.

SSD Neden Daha Hızlı?

Ssd’ler normal harddiskler gibi oynayan mekanik parçalardan oluşmazlar. Aynı ramlerdeki gibi çiplerden oluşurlar buda bir gecikme yaratmaz ve yüksek hızlarda veri transferi yapabilme şansımız oluşur.

SSD Nerelerde Fark Yaratır?

Ssd bilgisayarınızı açarken, bir program açarken, dosya kopyalama veya taşıma işlemi yaparken kısaca temel olarak bilgisayarda yaptığımız işlemlerde büyük bir hız katar. normal hddlere göre çok daha hızlı taşıma işlemi yapabilirler. Bilgisayarımızın açılışı da hddlere göre çok daha hızlanır.

SSD Alınmalı Mıdır?

Bence artık günümüzde bir işlemci, bir ekran kartı kadar önemli bir parça. Fiyatları çok yüksek  veya olduğundan tüm uygulama ve dosyalarımızı ssdye koyamasak da en azından bütçemiz el verdiğince 128 veya 256 gblık bir sürüm alıp işletim sistemimizi, en çok oynadığımız oyunu ve sık kullandığımız programlarımızı buraya kurmak büyük fark yaratacak ve bilgisayarınızdaki hızlanmayı hissettirecektir.
Bu nedenle bütçemiz de el veriyorsa ufak kapasiteli de olsa bir ssd almanızı öneririm.