0

Sosyalleşmek

Paylaş

SosyalleşmekSosyalleşmek nedir?, sosyal olmasak olmaz mı?, tek başımıza bu dünya geçmez mi?, sosyalleşmek için neler yapmak gerek?. Evet konumuz sosyalleşmek ve tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağım. Tabii bunu yaparken de gerçek anlamda araştırma yapacağım. Bunu yaparken arada aklıma takılan soruları da sizlere soracağım.  Neyse hadi uzatmadan başlayalım;

1)Sosyalleşmek Nedir?

Sözlük anlamına bakacak olursak toplumsallaşma anlamına geliyor. Tabii şu anda sözlük anlamı bizi pek de ilgilendirmiyor. Sosyalleşmek en genel tanımı ile “yaşadığımız topluma uyum sağlamak, onlar gibi yaşamaktır”. Peki ya biz onlardan farklı olmak istiyorsak çevremizin yaşantısı bize uymuyorsa? O zaman ne olacak sosyalleşemeyecek miyiz? Bunun bir cevabını maalesef bulamadım :/.

2) Sosyalleşmek Neden Önemli?

Sosyalleşmek neden önemli diye sorarsanız diğer insanlar ile her an iletişim halindeyiz, bu insani bir ihtiyaç. Bu nedenle diğer insanlar ile kaynaşmamız da önemli. Hani olur da bir yardıma ihtiyaç duyarsak en azından bir kaç kişi olsun yanımızda. Sosyalleşmek doğumdan başlayıp ölüme kadar devam eder. Gördüklerimiz, yaşadıklarımız, ailemiz, akrabalarımız, arkadaşlarımız, okuduğumuz okullar, yaptığımız işler, çalıştığım yer aklınıza gelecek her şey bu sosyalleşmenin bir parçası. Buralara girdikçe “sosyalleşiyor” topluma daha çok ayak uyduruyoruz.

3) Sosyalleşmek İçin Neler Yapmak Gerek?

Yada diğer bir anlatışla nasıl sosyalleşilir? İlk olarak şunu söyliyeyim eğer bu yazıyı okuyorsan yani telefon, bilgisayar veya tablet başındaysan sosyalleşmekten uzaklaşıyorsun. Sosyalleşmek için yapman gerekenler;
  1. Dışarı daha çok çıkın.
  2. Karşılaştığınız kişilere karşı günaydın, iyi akşamlar, iyi günler gibi kelimeleri kullanın.
  3. Topluma karışın, arkadaşlarınızın peşine takılın. (Aman dikkat yanlış yollara da girmeyin. Sonra sosyalleşme uğruna bi bakmışsın yok olmuşsun)
  4. Etkinliklere, konserlere ve benzer yerlere katılın.
Genel olarak yapacaklarınız bunlar. Yani uzatmaya gerek yok kısaca gidin ve insan olan yerlere dalın.

4) Tek Başıma Takılsam Olmuyor Mu?

Olmuyor!. Bunu açıkça söyleye bilirim. Tek başına bu dünya geçmez. En azından derdini paylaşacak, üzüldüğünde sana teselli olacak birileri lazım bu hayatta sana. O yüzden ben sosyalleşmeyeceğim diye düşünme eninde sonunda sosyalleşeceksin.

5) Ya Topluma Uymak İstemiyorsam?

Dediğin an büyük bir boşluğa düşüyorsun. Çünkü çoğu yerde özgün olun farklı olun derken sosyalleşmek için topluma uymanız gerekiyor deniyor. Çok araştırdım ama bu konuda bir şey bulamadım. Farklı olup da sosyalleşilemiyor maalesef. Ya topluma uyacaksın ya yalnız kalacaksın.Yani çok farklı olmayı düşünme hayır düşünüyorsan da çok dile getirme.

Yine de bir şeyi sormadan edemeyeceğim. Dünya farklılıklara güzel değil miydi? O zaman niye birilerine ayak uydurup birbirimize benzemeye çalıyoruz?