2

Soğukta Motor Neden Zor Çalışır?

Paylaş

Bunun sebebi aslında basit motor yağı ve yakıt soğuktan donmaya başladığı yani eski akıcılığını kaybettiği için motora zor gider ve motor da çalışmakta zorlanır.

Tabii yazıyı bu kadar kısa bitirmeyip biraz daha detaya ineceğim. İlk olarak bu durumda motoru fazla zorlamamanızı öneririm. Çünkü yakıt ve motor yağı yoğunlaştığı için motora zor gidecek motor çalıştıktan sonra da hemen eski akıcılıklarına dönemeyeceği için yağlamada problem yaratma ihtimalini doğuracaktır. Motorun tam olarak yağlanmadan çalışması da motorunuza zarar verecektir. Yine aynı şekilde soğutma sıvısında sadece su kullanıyorsanız onun da donmuş olma ihtimali yüksektir, aracı ilk çalıştırdığınızda her ne kadar soğumasına ihtiyaç olmayacak olsa da çalıştıkça soğutma sistemi de devreye girecektir. Bu durumda eğer soğutma suyu da donmuşsa motorunuza yine ciddi seviyelerde zarar gelebilir. Bu nedenle soğutma suyunda mutlaka uygun bir antifriz kullanmalısınız. Yine aynı şekilde motor yağını da düşük sıcaklıklara uygun bir yağ ile değiştirmelisiniz.

Eğer yukarıdaki sebeplerde bir problem olmadığı, tüm sıvı maddelerin tam olması gerektiği gibi olmasına rağmen motor çalışmıyorsa bir diğer sebep ise akü olabilir. Akünün performansı soğukta düşecektir bunun sebebi içindeki kimyasal reaksiyonun düşük sıcaklıkta tam olarak gerçekleşememesidir bu da marş motoruna yeterli güç gelmediği için çalışmamasına sebep olacaktır.