1

Sitemize Nasıl Kullanıcı Çekeriz

Paylaş

aliytrklkmz resim

  Sitemizi açıp biraz da zaman geçtikten sonra en büyük sorunlarımızdan biriside kullanıcının gelmemesi oluyor. Yazdığımız yazıların okunmasını istiyoruz fakat kullanıcılar gelmez ve yazılarımızı okumaz ise bu bizi büyük bir hayal kırıklığına uğratıyor. Bu da dolayısıyla hem yazı kalitemizi etkiliyor hemde yazı yazma isteğimizi yok ediyor. Peki kullanıcıların sitemize gelmesini nasıl sağlayabiliriz?
   Bu konuda yapabileceğimiz bir çok adım bulunuyor. Bunların başında ise tabii ki özgünlük geliyor özgünlüğün yanı sıra ikinci sırada ise  sosyal ağlar yer alıyor. Sosyal ağlarda tanıtımımızı ne kadar iyi yaparsak o kadar çok kullanıcıyı kazanmış oluruz. Sosyal medyada paylaşacağınız bir link sitenize onlarca hatta yüzlerce kullanıcıyı yönlendirir. Özellikle de örneğin bir bilgisayar grubunda bilgisayar ile ilgili veya bir fotoğrafçılık grubunda fotoğraf ile ilgili bir paylaşımda bulunmanız gelecek kullanıcı sayısını da ikiye katlayacaktır.  Tabii sosyal ağlar konusuna dalıp özgünlüğü unutmamak gerek her yerde olan içerik kullanıcıların dikkatini çekmez başka bir yerde okudukları konuyu bir daha okumak kimsenin hoşuna gitmez. Bu nedenle konu hakkında ayrıntılı bilgi veren her sitenin sunmadıklarını sunmayan siteler kullanıcılar için daha iyi bir seçenek haline geliyor.
 Bunlar dışında ise yapabileceğiniz başka şeylerde de bulunuyor bunlar;
  • Ücretli veya karşılıklı reklam yapmak,
  • Diğer blog ve sitelere yorum bırakmak,
  • Başka bloglara veya sitelere tanıtım yazısı vermek,
  • Hediyeler vb dağıtmak,
  • Temanızı kullanıcı odaklı yapmak,
  • Yorumlar kısmını geliştirmek (bunun sayesinde kullanıcılar birbirleri ile iletişim kuracak ve daha sonra yorum gelmiş mi diye bir kez daha sitenizi ziyaret edecektir),
  • Etiketler kullanmak,
  • Arama motorlarına sitemizi eklemek.
Tabii bunların yanında daha yapabileceğimiz bir çok şey bulunmakta fakat en başlıcaları bunlar. Tabii kullanıcıyı sitemize çekmek kadar sitemizde tutmak da önemli bunun içinde daha önce yazdığım  Kullanıcıların sitede geçirdikleri süre nasıl artırılır? adlı yazımı okuyabilirsiniz.