2

Sitemize Günde Kaç Kişi Girmeli

Paylaş

Sitemize Günde Kaç Kişi GirmeliBenim bloguma geldiniz Webmaster etiketindeki tüm yazılarımı okudunuz ve sitenizi kurdunuz (Kendi reklamımı da yapayım bari 🙂 ). Daha sonra hızla yazmaya başladınız yavaş yavaş okuyucularda elde etmeye başladınız. Bir yandan da sosyal medya mecralarında, forum sitelerinde vb reklam yaptınız ve buradan da insanlar gelmeye başladı. Şimdi aklınızda tek soru “benim siteme bu kadar insan giriyor da normalde günde kaç kişi girmeli?”.

İlk başta bu sorunun cevabını vermeden önce düzeltmemiz gereken bir şey var ki o da soruda geçen “normalde” kelimesi. Sitemize kaç kişi girdiğinin bir normali olmaz. 1 kişi giriyorsa da 1 milyon kişi giriyorsa da bu normaldir. Burada aslında sormamız gereken soru “ben ne istiyorum?” olmalıdır. Eğer sitenizden veya blogunuzdan para kazanmak gibi bir beklentiniz varsa mutlaka yüksek bir ziyaretçi sayısına ulaşmalıyız. Günde 2000 tekil kullanıcıya ulaşmamız banner reklamlar ile ufak tefek bir şeyler kazanmamıza 10.000+ kullanıcıya ulaşmamız da daha büyük firmalar ile artık anlaşmalar yaparak elle tutulur gelirler elde etmeye başlamamız için gereken ortalama rakamlardır. Fakat sizin maddi bir beklentiniz yoksa, blogunuza yüzlerce yorum geldiği halde hala yeni gelen yorumla mutlu oluyorsanız, her gelen kullanıcı sizi mutlu ediyorsa sizin için bir kullanıcı girmesi bile yeterli.

Kısaca özetlemek gerekirse eğer maddi bir beklentiniz yoksa bu soruyu kafanızdan çıkarın. Sadece gelen her yeni kullanıcı ile, her yeni yorum ile mutlu olmaya bakın. Siz yazmaya devam edin elbet kullanıcılar sizi bulacaktır.