Siteme 4 Yıl Sonunda Banner Reklamlar Ekledim

Siteme 4 yıl sonunda banner reklamlar ekledim daha doğrusu biraz eklemek zorunda kaldım. 4.5 Yıldır yazdığım blogumun artan maliyetleri nedeni ile üzülerek banner reklamları ekledim.

Neden Banner Reklamlar Eklemiyordum?

Önce konunun başına gidip neden eklemiyordum? Kısmına değinecek olursak birincisi sitenin tasarımını bozduğunu düşündüğümden ikincisi siteyi yavaşlattığından ve üçüncü olarak (en önemli sebep de bu) okuyucularımı rahatsız etmesi idi. Bu nedenle 4.5 yıldır sadece tanıtım yazısı alıyordum (o da yılda en fazla 2 kere). Yani banner reklam kullanmama nedenim bu üç sebepti. Sadece ara ara Adsense siteyi

Peki Neden Ekledim?

Artık artan domain ve hosting maliyetlerim nedeni ile banner reklamlardan da eklemek zorunda kaldım. Banner reklamlar ile ilgili şikayetlerimi, çok az kazandırdığını önceki yazılarımda blog yazarları ne kadar kazanıyor adıyla görsellerle açıklamıştım. Her ne kadar az kazandırıyor olsalarda damlaya damlaya göl olur mantığı ile birikince en azından domain masrafını çıkartacak kadar oldukları için 4.5 yılın sonunda ekleme kararı aldım.

Nerelerde Reklam Olacak?

Yazının en başında da görüldüğü gibi mobilde üsten açılan (ama kapatılabilen) bir reklam olacak bunun dışında sağ sidebarda “reklam” yazan kısımda ve yazıların altında da ufak birer reklam olacak. Reklamları eklerken okuyucuyu en az etkileyecek, tasarımımı da en az bozacak yerlere eklemeye dikkat ettim. Yine de hoşunuza gitmeyen bir kısım olursa onu da değiştiririm 🙂

Reklamlar Görünmüyor / Beyaz Boşluk Görünüyor

Reklamları yeni eklediğim için henüz reklamlar adapte olamadı, gerek Adsense‘nin siteye reklamları yollaması (Yıllar önce açılıp onay alınmasına rağmen daha hiç reklam birimi oluşturulmadığı için o da şaşırdı 🙂 ), gerekse de hosting’im de kullanılan LiteSpeed Cache‘nin yenilikleri kabul ederek bunları da ön belleğine alması biraz aman alacak. Bu süreçte hiç bir reklam görmeyebilir veya reklam olması gereken yollarda büyük beyaz boşluklar görebilirsiniz.

Reklamları Nasıl Engellerim?

Her zaman dediğim gibi önceliğim okuyucularımın siteden zevk alması. Bu nedenle eğer bir reklamdan bile rahatsız olurum bunlar bile fazla gelir diyebilirsiniz. Bu durumda mobil için Samsung’un tarayıcı kullanarak, masaüstünde ise Chrome kullanıyorsanız uBlock Origin adlı eklentiyi kullanarak reklamları engelleyebilirsiniz. Samsung’un taraycıısnın içinde dahili olarak gelen reklam engelleyicisi de uBlock Origin eklentisi de tüm sitelerdeki, tüm reklamlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Sizin de banner reklamlar hakkından neler düşündüğünüzü merak ediyorum. Fikirlerinizi yorumlarda benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum 🙂

Share

Bunlarıda Beğenebilirsiniz...

4 Yorum

  1. Alperen dedi ki:

    Bence reklamlar gayet güzel olmuş, insanları rahatsız etmeyecek yerlere eklemişsiniz. Bloğunuzu da çok beğendim. Emeğinizin karşılığını bir şekilde almanız lazım sonuçta, banner reklamlarda bunun için iyi yollardan birisi hayırlı olsun.

  2. Bilgimsel Blog dedi ki:

    Haklısınız, okurlar sevmez bu tür reklamları ama bir yerde de sizin elinize gelir gelmesi lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir