0

Site Hızı Nasıl Artırılır?

Paylaş

aliytrklkmz resim

Sitemizi açıktan sonra yapmamız gereken bir çok şey var. Bunların başında kullanıcıyı sitemize çekmek, seo çalışmaları yapmak, sosyal medya ve benzeri ortamlarda kendimizi tanıtmak, reklam yapmak vb var. Bunların yanı sıra dikkat etmemiz ve hem seo hem de kullanıcının sitemizden kaçmaması için önemli olan bir diğer konu da sitemizin açılış hızı. Sitemizin hızı eğer çok yavaş ise insanlar sayfanın yüklenmesini beklemek yerine sayfamızı terk etmeyi tercih edebilir. Bu da bizim en son isteyeceğimiz durumdur. Peki sitemizin hızını nasıl artıracağız?

  1. Kullandığımı resimler site hızında en büyük etmenlerden biri. Resimlerin boyutu ne kadar büyük olursa resmin inmesi de o kadar uzun sürecek ve sayfa geç açılacaktır. Bu nedenle resimlerin boyutunu kalitesini düşürmeden küçültmeliyiz.
  2. İkinci husus ise tabii ki sitemizi barındırdığımız sunucu. Sitemizi barındırdığımız sunucu ve bu sunucunun internet bağlantısı ne kadar hızlı olursa bizim de sayfamızın yüklenmesi o kadar hızlı olacaktır. Özellikle de aynı anda çok sayıda kullanıcı giriyorsa bu etmen büyük önem kazanacaktır.
  3. Kullandığınız kodlar ise bir diğer etmen. Gereksiz sayaç kodları, gereksiz reklam vb kodlarını ne kadar azaltırsanız sitenizin yüklenme hızı o kadar artacaktır. Sadece gereken hizmetlerin kodlarını sitenizde barındırmanız çok önemli.
Bunların yanında yapabileceğiniz önbellekleme vb gibi biraz daha bilgi isteyen işlemlerde var fakat ilk aşama da yukarıda belirttiklerimi yapmanız  büyük faydalar sağlayacaktır. Özellikle de kullandığımız kodlara ve resimlere dikkat etmemizde büyük fayda var.