Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır? - Ali Yatarkalkmaz

Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

Site içi seonun ne olduğunu önceki yazılarımda paylaşmıştım. sorusuna cevap aramaya karar verdim. Site içi seonuzu bitirdikten sonra sırada site dışı seo geliyor. Peki site dışı seo nedir? Nasıl yapılmalıdır?

Site Dışı Seo Nedir?

Site dışı seo aslında biraz adından da anlayabileceğiniz gibi sitenizin dışında yaptığınız çalışmalardan oluşur. Farklı sitelerde paylaştığınız sitenizin tanıtım yazısı buna bir örnek olarak gösterilebilir. Site içerisinde yazıların, resimlerin, içeriklerin optimizasyonu ve html kodlarının düzenlemesi site içi iken sitenin dışında yaptıklarınızda site dışı olarak değerlendirilir.

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

 1. Farklı blog ve sitelerde tanıtım yazısı paylaşın.
 2. Forum sitelerinde sitenizden bahsedin ve sitenizle alakalı konularda (forum sitesinin de kurallarına sadık kalarak) yazılarınızın linkini paylaşın.
 3. Banner reklamlar verin.
 4. Facebook, Twitter, Linkedin ve benzeri sosyal medya platformlarında yazılarınızı paylaşın.
 5. Backlinkleriniz sayısını artırmaya çalışın.

Site Dışı Seonun Önemi Nedir?

Tüm seo çalışmaları olduğu gibi site dışı seoda önemlidir. Özellikle arama motorlarının sizi daha hızlı keşfetmesi, daha fazla okuyucuya ulaşılabilmesi, sitenizin tanınırlığının artırılması için site dışı seo çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle bakcklink çalışmaları ve sosyal medya platformlarında düzgün bir site kimliği oluşturmanız bir çok alanda size fayda sağlayacaktır.

Site Dışı Seo Yapan Firmalar Var Mı?

Burada aslında cevabı verecek olan sizsiniz. Kendi seomu kendim yapacak kadar bilgi edinmeye ve yapmaya zamanım var mı? Yok mu? sorusunu sormalı ve bu cevabınıza göre karar vermelisiniz. Tabii ki bunu sizin yerinize yapacak bir çok firma var. Bu nedenle zamanınız yoksa bunlara işinizi emanet edebilirsiniz. Ama zamanınız varsa mutlaka araştırmanızı ve kendinizin yapmasını öneririm, böylelikle hem bir işi başarmış olmanın verdiği mutluluğu yaşamış hem de günümüzde çok popüler olan bir konuyu öğrenmiş olacaksınız. Bu nedenle gerek bu yazım gerekse de Google’de Site İçi (On Page) Seo Nedir? Nasıl Yapılır? adlı aramalarınızda karşınıza çıkacak diğer sonuçlardan faydalanarak sitenizin seo çalışmalarını yapabilirsiniz.

Share

Benzer Yazılarım...

16 Yorum

 1. Aylin dedi ki:

  Site dışı seo olarak çok detaylı açıklamalar yapılmış çok teşekkürler

 2. Anonim dedi ki:

  ellerinize sağlık gayet başarılı ve anlatımı güzel bir makale olmuş.

 3. Mustafa Tokuç dedi ki:

  Güzel bir anlatımın olmuş kardeşim burada en önemli detay aldığın backlinkin kalitesidir seni üst sıralara çıkaracaktır.

 4. ferhat dedi ki:

  yeni sitemde uygulamam için faydalı bilgiler içeren bir paylaşım

 5. Ne Gelecek dedi ki:

  Üstadım Çok fayda ve Yararlı bir Dış Seo’yu Anlatmışınız. Emeginiz İçin teşekkürler

 6. EVİSSA dedi ki:

  merhaba seo çalışmaları hakkında bilgi arayışındayım tesadüfen sitenizi gördüm yazı için teşekkür ederiz.

 7. Ege dedi ki:

  Site dışı SEO çalışmalarını sadece backlink olarak düşünmek bence çok yanlış. Site dışı SEO olarak en iyi yapılacak çalışma markanızı duyurmak. Backlink almadan, sadece TV, radyo reklamlarıyla, çok yüksek rekabetli kelimelerde ilk sıralara gelen o kadar fazla marka var ki 🙂 Teşekkürler içerik için.

 8. Evissa dedi ki:

  Makale paylaşıyorum ve instagram,facebook üzerinden reklam veriyorum bide post paaylaşımlarımı güncel tutuyorum.Yazı için teşekkür ederim hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir