0

Site Açmadan Yapılacaklar

Paylaş
  İlk olarak kendimden bahsedecek olursak ben blogumu açmadan önce aşağıdaki dediklerimin hiç birini yapmadım. Aslında bu blogumu açmadan yaklaşık 2 ay önce son sitemi de kapatmış ve uzun bir süre site açmayacağım demiştim. Fakat yılbaşında birden karar değiştirdim ve hiçbir şey yapmadan 01.01.2016’da sayfamı açtım 🙂
  Şimdi de aslında iyi bir site kurmadan neler yapılabilir biraz bunlara bakalım. Uzun bir paragraf yazmak yerine yine bunu da madde madde yazmaya çalışacağım.
  • İlk olarak belli bir yazı planı yapın.
  • En azından 2 haftalık dönemde neler yazacağınızı ve yazınızın içeriğini planlayın.
  • Sitenizin konusunu belirleyin.
  • Sitenizin tasarımını seçin.
  • Ufak ufak arkadaşlarınıza projenizden bahsedin.
  • Açacağınız konuda araştırmalar yapın.
  • Nasıl bir içerik sistemi kullanacaksanız bunun kullanımını araştırın.
  Şimdi de biraz bunların sebeplerini açıklamaya çalışayım. İlk olarak neredeyse 3 maddeyi işgal eden konu plan yapmak. En önemlisi bu iyi bir plan yapın ki daha sonra ben bugün ne yapacağım, veya sitede neleri değiştirecektim gibi sorular sormayın. Eğer bunları soruyorsanız bilin ki bir şeyler yanlış gidiyor. Diğer madde site tasarımı kullanıcıların siteye ilk girdiklerinde göreceği şey temanızdır. Bu yüzden iyi bir tema seçmeye dikkat edin. İyi bir tema kullanıcının siteyi ilk görmesinde iyi bir hissiyat bırakır ve okuma isteği artar.
  Planın diğer önemli kısmı da konu seçimi ve konu hakkında daha fazla araştırma yapmak. Kendinizin iyi bildiği veya yazmak istediğiniz konuyu iyi araştırın. Konu hakkında fazlaca bilgiye sahip olun bu hem yazı yazarken zorlanmamamızı hem de konuya hakim olmamızı sağlar. Böylece hem gelen kullanıcı yorumlarına hemde yazının geneline daha ayrıntılı bilgiler sunma imkanı tanır.