10

Şimdiye Kadar Açtığım Siteler ve Deneyimlerim

Paylaş

İlk olarak şunu söyleyerek başlamalıyım ki şu anda üniversite birinci sınıfa gidiyorum ve 6. sınıftan beri siteler açıp bir şeyler yazmaya çalışıyorum şimdi hızlıca bu geçmişe bakacak olursak;

 

 • İlk sitemi bedavasitem.com’dan 6. sınıfta açmıştım 6 aylık bir uğraş sonucunda sıkılıp sitemi kapatmıştım.
 • İkinci denemen ise 7. sınıfın sonlarına doğru oldu bu sefer ben yazacak zaman bulamıyorum en iyisi bir forum açayım millet yazsın diye düşünüp zamanında ismi 10tl.net olan bir site üzerinden forum açmıştım fakat kimsenin bir şey yazmadığını görünce ve tabii ki daha önemlisi liseye geçiş sınavı (o zamanlar adı sbs idi) olduğu için bu sitemide kapatmıştım.Şimdiye Kadar Açtığım Siteler ve Deneyimlerim
 • Eee içinize bu zehir girdi mi duramıyorsunuz 8. sınıf bitti, sınav bitti ben tabii lise 1 e geçer geçmez bu sefer daha büyük oynamak için 000webhost adlı siteden ücretsiz hosting ve alan adı alıp WordPress kurdum, yetmedi yanına da MyBB kurup forum da açtım tabii sonuç hüsran 4-5 ay bile sürmeden hiç bir kullanıcı çekemediğim için sitelerimi kapattım.
 • Lise 1’de bir kaç denemem daha oldu bunların arasında tabii ki Blogger’de vardı fakat onlarda uzun sürmedi ve kapattım.
 • Lise 2’de boş durmayıp Weebly veya Wix’den (tam olarak hatırlayamadım hangisi idi) site açmayı da denedim ama yine aradığım tadı bulamadım.
 • lise3’de bu sefer Hostinger adlı siteden ücretsiz domain ve hosting alıp bu sefer sadece amacım kendimi geliştirmek olarak MyBB’Den Wordprees’e MediaWiki’den (forumu tutturamadım wikiyi nasıl tutulacaksam akıl işte 🙂 ) Joomla’ya bir çok şey denedim bu dönemde baya bir şey öğensem de aradığım tadı bulamadım ve çıktım.
 • Lise4 benim için en sevdiğim dönem çünkü bu blogumu açtığım dönem. 01.01.2016 tarihinde yani yılbaşında, yılbaşını kutladık , eğlenceler bitti yatmadan önce telefonumu elime aldım ve bir blogun yılbaşı hakkında yazdıklarını gördüm o an kalktım ve eski tecrübelerimden de bakarak Blogger’den bir site kurdum. Şu anda sitem 2 yaşına girmek üzere (son 1-1.5 ay kaldı) ve en uzun ömürlü blogum bu oldu. 1. yılımı kutlamanın verdiği mutluluğu ilk defa bu sitede yaşadım ve onları da Sitem 1 Yaşında adlı yazımda dile getirdim.

Neden WordPress Değil De Blogger?

Bunun aslında çok net bir cevabı yok. Çünkü birden çok nedeni var bunlardan başlıcaları;
 1. WordPress.net’den site açınca tam olarak WordPress tadını alamıyor ve tam anlamı ile istediklermi yapaamıyordum.
 2. Yine çabukça kapatırım diye düşündüğüm için Hosting almaya cesaret edemiyordum.
 3. Geçmiş deneyimlerime de bakarak Blogger’in kullanımını daha kolay buluyordum (nasıl bir kafa ise artık 🙂 )
 4. Blogger’in ücretsiz seçenekler içinde ne çok imkanı sunduğuna inanıyordum.
En son madde de aslında Blogger’i seçmem için en büyük sebeplerden biri oldu ve Blogger’den sitemi açtım.

Bu İşlere Sıfırdan Başlayacaklara Ne Öneririm?

İlk olarak her şeyi denemelerini öneririm. Bir foruma veya bloga girip WordPres mi? Yoksa Blogger mi? gibi bir soru sorup oradan gelen cevapla tek bir taneyi kullanmamanızı öneririm. Hepsini -hatta benim gibi Joomla, Wix vb gibi seçenkleri bile- deneyip kendiniz karar verin. Hepsini denemenin size büyük bir tecrübe katacağını da unutmayın. Ayrıca genel olarak önereceklerim;
 • Asla vazgeçmeyin. Siteniz 1 ayda kapatmak zorunda kalsanız bile yine açın yine deneyin.
 • Nasıl bir site açmak istediğinize iyi karar verin benim gibi bir blog, bir forum gezinmeyin.
 • Mümkün olduğunca girdiğiniz platformları öğrenmeye çalışın.
 • Tüm bu site aç kapat işlerini yaparken seo nedir?, Html nedir?, Php nedir? gibi konularda da araştırmalar yapın.
 • Site açarken de kapatırken de eğlenmenize bakın.
 • Açtığınız siteleri uzun ömürlü tutmaya çalışın.

Bu Yolda Neler Öğrendim?

 1. İlk olarak tabii ki seo, html, css, php, veri tebanı, .net platformu, hosting, domain vb gibi kavramları öğrendim.
 2. Çoğu cms sistemini az çok öğrenip kullanabilecek duruma geldim.
 3. WordPress ve Blogger gibi iki önemli sistemi kullanmayı öğrendim.
 4. Az-çok html ve css öğrendim.
 5. Blogger’de büyük ölçüde WordPress’de daha az olsa da tema  düzenlemeyi, Türkçeleştirmeyi öğrendim.
 6. İnternet dünyası hakkında çok fazla bilgi edindim.
 7. Google Adsense ve alternatifleri (Admatic, Reklam Ağacı, AdHood, Reklam Store vb.) haklarında bilgiler edindim. Bunlar nedir ne işe yarar, bir siteden nasıl para kazanılır bunları öğrendim.
Tabii bu öğrendiklerim de son açtığım blogumu (yani bunu) internet, seo, html, blogging gibi konularda ve belki de kullanmaya başladığımdan beri en çok sevdiğim cihaz olan bilgisayarlar ile ilgili yazılar yazmamı sağladılar.  Bundan sonraki hedeflerim ise html’yi tamamen öğrenip site düzenlemeyi geçip sıfırdan site yapabilecek duruma gelmek olacak.

Bu Kadar Site Açmanın Zararı Var Mı?

 • Eğer her sitenize Hosting alıp açıyorsanız ilk olarak maddi bir zararınız olur.
 • Tüm bu hizmetleri açıp sitenizi kullanılabilir duruma getirmek büyük bir zaman alıyor. Bu nedenle büyük bir zaman kaybınız da olur.
 • Seo, reklamcılık, bloggerlik vb konuları araştırmak ise diğer bir zaman öldüren nokta. Bu da zararları arasında sayılabilir.
 • Eğer kendinizi çok kaptırırsanız okulunuzda veya işinizde başarısız olabilirsiniz.