0

Şifrelerimiz ve Güvenlikleri

Paylaş

2018’de en çok kullanılan şifreleri görünce böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Daha önce de buna benzer yazılarım olsa da bunda daha derli toplu ve konuyu bütünüyle ele alan bir yazı Şifrelerimiz ve Güvenliklerihazırlamak istedim.

Neden Güçlü Bir Şifre Oluşturmalıyız?

Konuya temelinden başlayıp “neden iyi bir şifrem olmalı” sorusuna yanıt arayarak başlayalım. Bunun için aslında cevap çok
  1. Artık bankacılıktan tutun da devlet işlemlerine kadar bir çok işlemimizi şifreler ile yapıyoruz. Gerek kimlik bilgilerimizi gerekse de bankadaki paramızı başkasına kaptırmak istemeyiz.
  2. Sosyal medya artık ikinci evimiz oldu. Evimiz nasıl özel ortamımız ise sosyal medya da böyle oldu. Hatta bizim hakkımızda evimizden daha çok bilgiye ortam sağlıyor. Bu kadar bilgimizi insanlara kaptırmak istemeyiz.
  3. Yine sosyal medya patronumudan, arkadaşlarımıza, öğretmenlerimizden akrabalarımıza kadar herkesle konuştuğumuz, iletişim kurduğumuz bir ortam. Böyle bir ortamı başkasına emanet etmek istemeyiz. Kimse ile özel bir şey konuşmamış olsak bile bizim adımızdan onlara yazılabilecek kötü bir şey hiç de iyi olamayacaktır.
  4. Bilgisayarımızda, telefonlarımızda onlarca bilgimiz, bankacılık uygulamalarımız kısaca hayatlarımızın büyük bir kısmı var bunca bilgiyi de birisine vermek istemeyiz.
Tüm bunlar zaten neden güçlü bir şifre kullanmalıyız sorusuna cevap oluyor.

Nasıl Bir Şifre KULANMAMALIYIZ?

Nasıl seçmeliyizden önce neler yapmamalıyız bunlara değinmek istiyorum çünkü yıl olmuş 2019 ama hala 2018’de en çok kullanılan ilk 3 şifreye bakınca; “123456”,  “password”, “123456789” olmuş. Yani insanlar onlarca bilgisini sadece 123456’ya emanet etmiş durumda. Böyle yapmak resmen gelin benim bütün bilgilerime (veya cihazıma artık şifreyi nerede kullanıyorsanız) erişin demek oluyor. Bu nedenle sıralı harfler veya sayılar, isim, doğum tarihi gibi şifreleri artık hiç bir yerde kullanmamalıyız. Banka kartı gibi bizim için çok çok önemli olan noktalarda ise doğum tarihi gibi sayılardan tamamen uzak durmalıyız. Yine aynı şekilde araba plakamız vb de kullanmamamız gerekenler arasında.

Şifre Belirlerken Neler Yapılmalı?

  • Öncelikle olabildiğince her platformda farklı şifre kullanmalıyız. Artık onlarca servis hayatımızda nasıl bu kadar şifreyi aklımda tutayım diye bilirsiniz. Haklısınız da fakat birisinde şifreniz çalınırsa tüm ortamlarda şifreniz gitmiş olacak.
  • Şifrelerimiz de en az bir büyük bir küçük harf, bir sayı ve noktalama işareti kullanmalıyız. Özellikle noktalama işaretleri (soru işareti, ünlem, yıldız, parantez vb) şifre güvenliğimizi çok artıran unsurlar.
  • Olabildiğince uzun ama anlamsız harf ve sayılar kullanmalıyız. Yani uzun olsun diye gidip adınızı soyadınızı yazarsanız hiç bir işe yaramamış olur. Bunun yerine “1Yt785atd.,” gibi bir şifre kullanmanız çok daha güvenli olacaktır.

Şifre Dışında Neler Yapılabilir?

Artık sosyal medya uygulamlarımından diğer servislere çoğunda “2 adımlı doğrulama” var. İki adımlı doğrulama sadece şifre girerek değil de şifrenin yanında telefona sms, belki sizi telefonla arama, mobil bir uygulama üzerinden bir şifre daha girme gibi 2. bir adım daha ekliyor. Bu da tabii ki şifrenizin güvenliğini daha doğrusu hesabınızın güvenliğini çok daha fazla artırmış oluyor. Yine aynı şekilde bankacılık işlemlerinde de 3D Secure olan internet sitelerini tercih etmeniz güvenliğiniz için ayrı bir güvenlik önlemi olacaktır. (3D Secure olan sitelerde kart bilgilerini girmek yetmiyor bir de telefonunuza bankanın attığı şifreyi girmeniz gerekiyor.)