0

Şarj Konusu Ve İlk Şarj

Paylaş

Şarj Konusu Ve İlk ŞarjYepyeni bir telefon, tablet veya bilgisayar aldığımızda aklımıza takılan ilk sorulardan biri de ben bunu nasıl şarj edeceğim oluyor? Gittikçe şarj ihtiyacı artan cihazları da şarj etmek bazen bir dert haline gelebiliyor.

Şarj Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Şarj aletiniz mutlaka orjinal olsun.
  • Giriş çıkış değerleri cihazınızla uyumlu olsun.
  • Bataryanızın fazla ısınmasın

Bunlar temelde dikkat etmeniz gereken noktalar. Birde tabii ağızdan ağza dolaşan ama hiçbir aslı olmayan bilgiler var;

  1. Telefonunuzu gece boyu şarja takmayın: Bu bilgi eski telefonlar için doğru olsa da “akıllı telefon” olarak adlandırılan telefonlar için pek de geçerli değil. Çünkü bu tür telefonlar %100 şarj seviyesine ulaştıktan sonra şarj alımını durdururlar.
  2. Telefonun şarjı tamamen bitmeden şarja takmayın: Bir diğer yanlış da bu telefonun şarjını bitmeden şarja takmak değil tamamen bitirmek bataryanıza çok daha büyük bir zarar verir.
  3. Telefonu usbden şarj etmeyin: Bu da bir diğer yanlış. Usb’den şarj etmek bataryanıza bir zarar vermeyecektir (tabii aşırı akım vb gelmezse). Fakat bu madde diğerlerine göre biraz daha masum çünkü usb portundan gelen elektrik telefonunuzu prizden ettiğinizden daha yavaş şarj edecektir. Yani aceleniz varsa usbden şarj etmemek doğru olur. Fakat başta da dediğim gibi telefona veya diğer cihazınıza bir zarar gelmez.

Gelelim İlk Şarja:

   Hakkında bir sürü hikayeler yazılan, doğrusuyla yanlışıyla onlarca sayfa bilgiye ulaşılabilen bir diğer konuda ilk şarj. Eğer biraz internette bu konu hakkında araştırma yaptıysanız “24 saat şarj edin”, “ilk aldığınızda tamamen şarjını bitirmeden şarja takmayın”, “%100 doldurun sonra boşaltıp yeniden doldurun” gibi bir çok öneri görmüşsünüzdür. Bunların çoğu yanlıştır. Özellikle 24 saat şarj etmek eski cihazlara zarar verebilir. Yeni cihazlarda ise zaten yukarıda da belirtiğim gibi %100 şarj olduktan sonra şarjı keseceği için hiç bir anlam ifade etmez.
  Peki siz ne yapacaksınız? İnternette veya forumlarda onlarca sayfayı okumak yerine telefonunuzun veya cihazınızın yanında gelen kullanım kılavuzuna bakarak ilk şarjda ne yapmanız isteniyorsa onu yapacaksınız. Böylelikle ilk şarj konusundan da kurtulmuş olursunuz.