Sanal Para Nedir? - Ali Yatarkalkmaz

Sanal Para Nedir?

Sanal Para Nedir?

Günümüzde sıkça duyduğumuz konulardan birisi de sanal paralar oluyor. Öncelikle söyliyeyim bu yazı bir yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir. Tamamen bilgi vermek amaçlı bir yazıdır. Gerçeğini bulduk da bir de sanalı mı kaldı diye düşündürten bu sanal paralar nedir?

Sanal Para Nedir?

Sanal para aslında bir dijital paradır. Sanal paralar herhangi bir kurum veya devlete bağlı olmadan dijital ortamlar üzerinden alınıp – satılabilen bir tür para birimidir. Sanal paralarda yapılan işlemler aracısız olarak kullanıcıdan – kullanıcıya yapılır. Sanal paraları gerçek paralardan ayıran bir diyen yan da gerçek paralar (TL, Dolar, Euro) sınırsız basıla bilecekken (tabii ki belli şartlarla) sanal paralarda bir limit bulur. Bu da limite yaklaştıkça değerlenmelerine neden olur.

Sanal Paralar Güvenilir Midir?

Bu konuda net bir cevap vermek maalesef mümkün değil. Şu anda yüzlerce sanal para piyasada bulunuyor bunlar içerisinde güvenilir olanlarda var olmayanlarda. Yine sanal paralar kadar önemli olan bir konu ise alım -satım yapacağınız platform. Eğer işlem yaptığınız platform güvenli değil ise kullandığınız para biriminin bir önemi kalmıyor. Zaten sanal para tanımında dediğimiz gibi çoğu bir yere bağlı olmadıkları için güvenli mi sorusu paradan çok onunla işlem yaptığınız yere bağlı oluyor.

Sanal Paralara Yatırım Yapılmalı Mı?

En çok gelen sorulardan birisi de bu oluyor. Fakat diğer tüm yatırım araçları gibi sanal paralarda da riskler yer alıyor. Sanal paralarda ki iniş – çıkışlarda normal paralara göre çok daha yüksek seviyelerde olduğu için bilinçsizce yapılacak bir işlemde büyük bir zarar etme ihtimaliniz de çok yüksek. Bu nedenle yatırım yapacaksanız önceden çok iyi araştırma yapmalı, konuyu tam anlamı ile öğrenmeli ve mutlaka düşük rakamlar yatırarak başlamalısınız. Bir anda büyük meblağlar ile işi tam öğrenmeden asla ve asla yatırım yapmayınız.

Yine işlem yaptığınız borsa sizi dolandırır kaçar veya bir şekilde birisi hesabınızı çalarsa bunun geri dönüşü olmadığını da unutmayın. Belli bir merkeze bağlı olmadığı için böyle durumlarda gidip de başvuru yapıp çalınan paralarınızı kurtara bileceğiniz bir yer de bulunmuyor. Yasa dışı işlerde de sanal paraların kullanılmasının nedeni de bu. Hem takibi yapılamıyor hem de işlemi iptal etme gibi bir seçenek bulunmuyor.

Sanal Paralar Yasal Mıdır?

Yasal paraları bazı ülkeler yasal olarak kabul etse de bazı ülkeler yasal olarak kabul etmemekte. Bu nedenle bu sorunun net bir cevabı bulunmamakta.

Share

Benzer Yazılarım...

9 Yorum

 1. Furkan Başkak dedi ki:

  Sanallaşan bir dünya da paranın sanallaşmaması şaşırtıcı olacaktır. Ne kadar güvenilir bilinmez fakat yeni dünya bakalım neler getirecek.

 1. 30 Temmuz 2020

  […] yazı alıntı bir […]

 2. 15 Ağustos 2020

  […] Özellikle sanal paralar ile hayatımıza giren daha sonra bir çok alanda da özellikle güvenli olması nedeni ile kullanılan blok zinciri nedir? Blok zinciri teknolojisinin hayatımıza hızla girmesinin sebebi ne? […]

 3. 22 Ağustos 2020

  […] bir çeşit sanal para birimidir. Herhangi bir merkeze bağlı bulunmadan, blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışan […]

 4. 26 Eylül 2020

  […] bir tür sanal para birimidir. Blok zinciri teknolojisi kullanır. Ethereum özellikle blok zinciri yapısına […]

 5. 20 Mart 2021

  […] Kripto paraların hızla yükselmesi ile günümüzde sıkça duymaya başladığımız kavramlardan birisi oldu. Sürekli kazandırdığı, sürekli yükseldiği haberleri çıkınca da insanların aklında kripto para yatırımı nasıl yapılır sorusu hızla çoğaldı. İlerleyen zamanlarda bu soruya da cevap verecek olsam da bundan önce kripto para yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli bundan bahsetmek istiyorum. Bu işe girmeden önce risklerini görmemiz, elimizdeki paramızı kaybedebileceğimizi bilmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamak gerekiyor. […]

 6. 24 Mart 2021

  […] (değiştirilmesi mümkün olmayan) tokenler bir nesneyi temsil etmeyi amaçlayan bir kripto para çeşididir. NFT daha çok günümüzde tek bir örneği olan twit, sanat eserleri, resimler vb. […]

 7. 10 Nisan 2021

  […] günlerde kripto para yatırımcısı sayısı giderek artıyor. Tabii bu artış akıllarda elimdeki bu dijital […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir