9

Sanal Para Nedir?

Paylaş
Sanal Para Nedir?

Günümüzde sıkça duyduğumuz konulardan birisi de sanal paralar oluyor. Öncelikle söyliyeyim bu yazı bir yatırım tavsiyesi kesinlikle değildir. Tamamen bilgi vermek amaçlı bir yazıdır. Gerçeğini bulduk da bir de sanalı mı kaldı diye düşündürten bu sanal paralar nedir?

Sanal Para Nedir?

Sanal para aslında bir dijital paradır. Sanal paralar herhangi bir kurum veya devlete bağlı olmadan dijital ortamlar üzerinden alınıp – satılabilen bir tür para birimidir. Sanal paralarda yapılan işlemler aracısız olarak kullanıcıdan – kullanıcıya yapılır. Sanal paraları gerçek paralardan ayıran bir diyen yan da gerçek paralar (TL, Dolar, Euro) sınırsız basıla bilecekken (tabii ki belli şartlarla) sanal paralarda bir limit bulur. Bu da limite yaklaştıkça değerlenmelerine neden olur.

Sanal Paralar Güvenilir Midir?

Bu konuda net bir cevap vermek maalesef mümkün değil. Şu anda yüzlerce sanal para piyasada bulunuyor bunlar içerisinde güvenilir olanlarda var olmayanlarda. Yine sanal paralar kadar önemli olan bir konu ise alım -satım yapacağınız platform. Eğer işlem yaptığınız platform güvenli değil ise kullandığınız para biriminin bir önemi kalmıyor. Zaten sanal para tanımında dediğimiz gibi çoğu bir yere bağlı olmadıkları için güvenli mi sorusu paradan çok onunla işlem yaptığınız yere bağlı oluyor.

Sanal Paralara Yatırım Yapılmalı Mı?

En çok gelen sorulardan birisi de bu oluyor. Fakat diğer tüm yatırım araçları gibi sanal paralarda da riskler yer alıyor. Sanal paralarda ki iniş – çıkışlarda normal paralara göre çok daha yüksek seviyelerde olduğu için bilinçsizce yapılacak bir işlemde büyük bir zarar etme ihtimaliniz de çok yüksek. Bu nedenle yatırım yapacaksanız önceden çok iyi araştırma yapmalı, konuyu tam anlamı ile öğrenmeli ve mutlaka düşük rakamlar yatırarak başlamalısınız. Bir anda büyük meblağlar ile işi tam öğrenmeden asla ve asla yatırım yapmayınız.

Yine işlem yaptığınız borsa sizi dolandırır kaçar veya bir şekilde birisi hesabınızı çalarsa bunun geri dönüşü olmadığını da unutmayın. Belli bir merkeze bağlı olmadığı için böyle durumlarda gidip de başvuru yapıp çalınan paralarınızı kurtara bileceğiniz bir yer de bulunmuyor. Yasa dışı işlerde de sanal paraların kullanılmasının nedeni de bu. Hem takibi yapılamıyor hem de işlemi iptal etme gibi bir seçenek bulunmuyor.

Sanal Paralar Yasal Mıdır?

Yasal paraları bazı ülkeler yasal olarak kabul etse de bazı ülkeler yasal olarak kabul etmemekte. Bu nedenle bu sorunun net bir cevabı bulunmamakta.