0

Sanal Gerçeklik Nedir?

Paylaş
aliytrklkmz resim   Teknolojik bir ortamda (bilgisayar telefon veya benzeri) oluşturularak sanki biz o an o ortamda yaşıyormuşuz gibi hissetmemize yarayan teknoloji sanal gerçeklik olarak adlandırılır. Sanal gerçeklik 360 derece videolar ve uyumlu oyunlar sayesinde kafamızı çevirdiğimiz yeri görebiliyor ve o ortamın bir parçası olabiliyoruz. Bu teknoloji sayesinde bir oyun oynarken veya bir videoyu izlerken gerçeklik hissini doruklarına kadar yaşayabiliyoruz. Bir zamanlar hayalken artık oyunun bir parçası haline gelebiliyoruz.
  Sanal gerçeklik hızla gelişmekte. Şimdilik içerik sınırlı olsa da ileride kısa videolar veya oyunlar ile kalmayıp çok daha geniş filmler, çok daha uzun soluklu oyunlar bu ortama aktarılabilir. Sanal gerçeklik sadece eğlence amaçlıda kullanılmıyor. Simülasyonlar ile bir aracı gerçekten kullanma hissini yaşayabiliyoruz böylelikle eğitim alanında da faydalar sağlayabiliyor. Gelecekte çok daha fazla geliştirerek tüm alanlarda bir çok fayda sağlanabilecek duruma gelebilir. Sanal gerçeklik için güçlü bir bilgisayar ve sanal gözlükler alarak biraz pahalıya da olsa bu deneyimi yaşayabileceğimiz gibi telefonlarımızı kullanarak çok daha ucuza bu deneyimi tada da biliriz.
  Birçok firma da sanal gerçeklik konusunda hızla çalışmalar yapmakta ve bu ortamı gün geçtikçe geliştirmekte. Şimdiden çoğu alanda kullanılmaya başlayan bu teknolojinin ileride nasıl kullanılacağını bu teknoloji ile neler yapılabileceğini de hep beraber göreceğiz.