0

Samsung Galaxy A8 Kullanım Tecrübelerim

Paylaş

Bugün 4 yıldır kullandığım Samsung Galaxy A8 (2015) model telefonum ile yaşadıklarımı anlatacağım. Bir yandan da bunun Galaxy A serisi alacaklar için de ufak da olsa bir ön bilgilendirme Samsung Galaxy A8 Kullanım Tecrübelerimolmasına çalışacağım.

İlk olarak söylemeliyim ki telefon ile oyun vb oynayan birisi değilim. Genellikle sosyal medya uygulamaları, internet tarayıcı kullanımı, sürekli e-postalarıma bakmak, blogumda bir kaç işlem yapmak, bol bol müzik dinlemek ve bir kaç tane de uygulama için kullanıyorum. Yani telefonu çok yıpratacak işlemler yapmıyorum. Şimdi geçelim bu telefon ile yaşadığım anılara (hala da kullanmaya devam ediyorum bu arada yani hala aynı anılar devam ediyor 🙂 ) (Şunu da belirteyim yazıda ki resimler cihaza ait

Olumlu Yanlar:

Yıllardır çilemi çekiyor, her işime koşuyor o yüzden torpil geçtim ve olumlu yönlerinden bahsederek başlama kararı aldım. Şimdi olumlu yönlerinden bahsedecek olursam;

1) Ekran:

Ekranı kesinlikle en iyi yönlerinden birisi. Full hd (1920×1080) Samoled bir ekranı var günümüz Full Hd telefonlarından arda kalır yanı yok. Hatta farklı markaların çoğu ekranından hala çok daha keskin ve parlak olduğunu söyleyebilirim. 4 yılık bir telefon olduğu halde günümüz aynı segment telefonlarından ekran olarak geride kalmıyor.

2) Müzik Çıkışı:

Hoparlörleri değil ama (buna olumsuz yönlerinde değineceğim) kulaklık çıkışı gayet iyi iş çıkarıyor. Hatta müzik konusunda iddiali bir kaç telefondan çok daha iyi bir kulaklık çıkışı veriyor. Müzik dinlemeyi seven biri olarak da  bu beni en çok mutlu eden yanlarından birisi.

3) Sorunsuzluğu:

Sorunsuzluktan kastım tabii ki bozulma vb durumu. Telefonu onlarca kez düşürmeme belki yüzlerce kez sağa sola çarpmama rağmen hiç bir sorun yaşamadım. 4 Yıldır bir kere bile servis yüzü görmedi 🙂

4) Malzeme Kalitesi:

Malzeme kalitesi olarak da telefondan memnun olduğumu söyleyebilirim. Gerek metal gerek plastik kısımları olsun günümüz çoğu telefonundan çok daha kaliteli. Ele de çok iyi geliyor. Bu nedenle telefonu her elinize aldığınızda gerçekten iyi hissediyorsunuz. Hala en ince telefon olması da bunun sebeplerinden birisi.

5) Isı Sorunu Olmaması:

Bir diğer iyi yanı da bunca yıl geçmesine rağmen hala en ufak ısı problemi olmaması. Bu yazıyı hazırlamadan önce adil olması için ağır bir kaç oyun indirdim ve bir kaç saat oynadım. Isınmaya bağlı olarak hiç bir sorun yaşamadım. Ekranın sol üst köşesi dışında da elime de bir sıcaklık gelmedi.

6) Pil

Pil 4 yılın sonunda yavaş yavaş yıprandığını hissettirse de hala %73 gibi bir değer çıkıyor ve 4 yıllık her gün şarj edilen bir telefon için hiç de kötü sayılmayacak bir değere sahip. Şunu da söylemeden geçmemeyeyim 4 yılın sonunda artık 1 günü anca çıkarıyor hatta biraz yoğun geçen günlerde yetmemeye başladı. Fakat burada bir kez daha altını çizmem gerek artık 4. yılı ve 4 yıldır hiç bataryası değişmedi.

7) Şarj Aleti ve Kablosu:

Bu da garip şekilde hiç bozulmayan ve kopmayan parçalarından birisi oldu. Fakat kablosu kopmasa bil artık telefondaki soketine tam oturmamaya başladı. Bu nedenle en ufak kıpırdatma da şarj olması duruyordu bu nedenle 4. yılının başında yeni bir kablo aldım. Ama çoğu tanıdığımın yıllık kablo aldığını düşünürsem bunu da olumlu yönlerine rahatlıkla yazabilirim.

8) Parmak İzi Okuyucu:

Bu da diğer olumlu yanlarından birisi. 4 yıldır sorunsuz çalışması bir yana günümüz telefonları ile kapışabilecek hızda açıyor ekran kilidini. Güncel telefonları aratmayacak şekilde parmak izini okuyor.

Olumsuz yönleri: 

Olumlu yönlerinden çok bahsettik şimdi gelelim olumsuz yanlarına;

1) Yavaşlama: 

Maalesef en sevmediğim yanlarından birisi kullandıkça yavaşlaması. Telefonu eğer inat eder sürekli sıfırlarsanız bu yavaşlıktan biraz olsun kurtulabiliyorsunuz fakat aradan biraz zaman geçtikten sonra telefon bariz şekilde yavaşlamaya başlıyor. Eğer sıfırlamadan kullanmaya devam etmeye inat ederseniz artık bu yavaşlık iyice kendini göstermeye ve bazı durumlarda sizi sinir etmeye başlıyor.

2) Kameranın Koruyucu Camı:

Adını bilmediğim telefonun kamerasının lensini korumaya yarayan cam parça 3. yılın başlarına doğru düştü. Bir daha da ne ben onu bulabildim ne o beni. Bu kameraya doğrudan zarar vermese de lensin çok çabuk kirlenmesine bu nedenle de fotoğraf kalitesinin düşmesine neden oluyor. Çok fotoğraf çekmeyi seven bir insan olmadığım için beni pek etkilemese de çok fotoğraf çeken birinin mutlaka yanında bir bez taşımasını gerektirir.

3) GÜNCELLEME:

Büyük büyük harflerle yazdığım ve en çok lanet okuduğum yanlarından birisi güncelleme konusu. 4 yıl da sadece 1 kez Android sürüm yükseltmesi aldı bunun dışında da 2 kere ufak güncelleme aldı. Bir daha da Samsung bu telefonun adını hatırlamadı. Bu da ister istemez insanı sinir ediyor. Sonuç olarak alındığı dönemde s serisinden sonra en üst seviye telefonu buydu ve o dönem için de gerçekten yüksek bir meblağ ile almıştık bu nedenle de insan en azından bir kaç güncelleme bekliyor. Daha da sinir bozucu olan kısmı  ise Samsung’un daha alt seviye telefonları güncelleme alırken bunu almaması oldu.

4) Hoparlör:

Hoparlörleri maalesef gün geçtikçe cızırtı yapmaya başladı 2 yılın sonunda başlayan bu sorun şu anda iyice artmış durumda. Son sesi geçin son sese 2-3 adım kala bile iğrenç bir ses çıkarmaya başlıyor. Düşük seslerde de asla güzel bir performans vermiyor. Bu nedenle hoparlöründen memnun olduğumu söyleyemem. Mikrofon ve ahizesi ise gayet iyi çalışıyor onlarda bir sorun yok.

5) Fiyat: 

Aradan 4 yıl geçmiş ne fiyatı diyebilirsiniz ama Samsung telefonlarının çoğunda olduğu gibi bunda da hızla fiyatı düşmeye başladı ve birinci yılın sonunda bile 400-500 tl değer kaybetmişti (1800 ₺ ye almıştım ve 1 yılın sonunda 1300-1400’lere kadar düştü. Bu da tabii ki can sıkıcı olabiliyor.