Röportaj 7#: rehitu.com - Ali Yatarkalkmaz

Röportaj 7#: rehitu.com

Röportajlar serimin özellikle yeni başlayan arkadaşlarımıza faydalı olduğunu düşündüğüm için yeniden devam etme kararı aldım. Bu bağlamda da 7. röportajımı Rehitu.com sitesinin editörü Recep Hilmi Tufan ile yaptım 🙂 Kendisine verdiği cevaplardan dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.

Röportaj 7#: rehitu.com

1) Blog Yazmaya Nasıl Başladınız?


İlk blogum kelimelerinsoyagaci.com idi. Orada kelimelerin nereden geldiklerini yazıyordum ve çok da iyi tutulmuştu. O blogu açma sebebim ise üniversitede İtalyan okutmanımız Roberto BOVO ile “Anadolu” kelimesinin nereden geldiği üzerine tartışmıştık ve ben de kelimelerin nereden geldiğini araştırma hastalığı başladı. O gün bu gündür blog yazarım ama sürekli blog açıp kapatmışlığım vardır. Kapattığım blogları hatırladıkça çok fazla pişman oluyorum. O yüzden size tavsiyem blog yazmaya ara verseniz veya yazmaktan sıkılsanız bile kapatmayın blogunuzu. Daha sonra dönüp devam etme isteği oluyor çünkü insanda.

2) Herkese Blog Yazmayı Önerir Misiniz?


Yazmak isteyen herkese öneririm. İnternette saçma sapan şeylerle vakit geçireceklerine blog okuyup blog yazmaları daha verimli olacaktır kendileri için. Etrafıma blog yazmayı teşvik ederim sürekli ancak kimisi vakit bulamadığını söylerken kimisi de ilgi alanına girmediğini belirtiyor.


3) Blog Yazarken Karşılaştığınız Sorunlar Nelerdi?


Açıkçası karşılaştığım bir sorun yok veya olduysa da şu an aklıma gelmiyor. Blog yazarları birlik olup birbirlerine destek olurlarsa ortada sorun da kalmayacaktır.

4) Çevrenizde  Başka Blog Yazan Var Mı?


Çevremde blog yazan birileri var. Son zamanların hızlı blogcuları Beytullah POYRAZ ve Ömür GÜRBÜZ benim teyzelerimin oğullarıdırlar. İkisi de benden büyüktür; ağabeylerimdir. Beytullah Bey kişisel yazıların yanısıra edebî ve felsefî paylaşımlar da yaparken; Ömür Bey sadece şiirlerini paylaşıyor blogunda. Onları da ziyaret edebilir okuyucularınız.

 • https://omrunherdemi.blogspot.com.tr/ (Ömür GÜRBÜZ)

 

 • https://beytullah-poyraz.blogspot.com.tr/ (Beytullah POYRAZ)


Bir ara rehitu.com’u topluluk bloguna çevirmiştik. Orada da yazıyorlardı kendileri ancak sonradan takibini sağlayamayınca ayrılmaya karar verdik. Ancak ayrılsak da beraberiz! 🙂

5) Yazılarınızı Yazarken Dikkat Ettiklerinizden ve Hazırlığınızdan Kısaca Bahseder Misiniz? 


Açıkçası bir yazı için hiçbir hazırlık yapmıyorum. O an yazacağım konuyu belirliyorum ve yazıyı yazarken gerekli araştırmalarımı yapıyorum. O yüzden bazı yazılarımda giriş – gelişme – sonuç gibi öğeler karışık olabiliyor. 


Yazacağım konu elimin altında her zaman vardır. Sosyal medyada veya gerçek hayatta sürekli radarlarım açıktır ve bunu paylaşmalıyım dediğim her şeyi bir şekilde kayıt altına alırım. rehitu.com haricinde farklı blog çalışmalarımın yanısıra yönettiğim Facebook sayfaları vb. farklı mecralar da var. Sanırım paylaşmayı seviyorum ve bu yüzden de sürekli içerik üretmeye çalışıyorum. 

Benimde uzun süredir blogunu takip ettiğim Recep Abi’ye bir kez daha cevaplarından dolayı teşekkür ederim. Sizde röportaj vermek isterseniz Buradaki Formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Share

Benzer Yazılarım...

İlk yorumu yapın

 1. ReHiTu dedi ki:

  Bana bu fırsatı verdiğin için teşekkür ederim Ali. Blogdaşlığımız dâim olsun…

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Zaman ayırdığın için ben teşekkür ederim abi 🙂

 3. Beytullah Poyraz dedi ki:

  Recep Hilmi'ciğim röportajında benden de bahsetmen hoşuma gitti. Teşekkürler.

 4. Beytullah Poyraz dedi ki:

  Ben de röportaj serisi yapmayı düşünüyordum. Bloggerlardan ziyade toplumun içerisinden ayakkabı boyacısı Ali Amca, cami imamı Mahmut hocayla, şoför Ahmet abi gibi hergün gördüğümüz fakat pek konuşamadıklarımızla…

  Sizin çalışmanız da bloggerları tanıyabilmek adına güzel bir düşünce. Tebriklerimi ve paylaşım için de teşekkürlerimi sunarım..

 5. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Toplumla röportaj yapmak güzel fikirmiş aslında, video şeklinde de yapılabilir. Yorumunuz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

 6. ReHiTu dedi ki:

  Rica ederim ne demek…

 7. ReHiTu dedi ki:

  Çok hoş bir fikir. Devam ettirebilirsen başladıktan sonra daha da güzel olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir