0

Röportaj 6#: isgnedir.com

Paylaş

isgnedir Sitesinin sahibi Yener Keskin ile yaptığım kısa röportaj;

 

1) Blog yazmaya nasıl başladınız ?Röportaj 6#: isgnedir.com

90’lı yılların sonlarından itibaren internet ve bilgisayar dünyası ile iç içeyim. Webmaster değilim ancak internet ve bilgisayar bilgimi paraya dönüştürmenin bir yolunu her zaman buldum. e-ticaret gibi girişimlerin yavaş yavaş yüksek sermayeli büyük firmaların tekeline girmesiyle beraber ürün değil bilgiyi pazarlamanın yeni gelir kapısı olduğunu düşünmeye başladım ve bu doğrultuda adımlar atarak belirli konularda yani niş bloglar yazmaya karar verdim. Şu anda düzenli olarak 5 farklı blog yazıyorum.

2) Herkese blog yazmayı önerir misiniz ?
Blog yazmak yani yazmak kolay değildir. Bunun için insanın kendisini yazarak ifade edebilme yeteneğinin olması gerektiğini düşünüyorum. Kimi yazarak daha iyi ifade ederken kimi de şarkı söylerken daha iyi ifade eder. Blog yazmayı, kendisini yazarak ifade etme ihtiyacı duyan herkese öneriyorum.

3) Blog yazarken karşılaştığınız zorluklar nelerdi ? Bunları nasıl aştınız ?
Teknik anlamda yeterli bilgiye sahip değilim. Özellikle kodlama konusunda zaman zaman zorluk çektim ve hala da çekiyorum. Neyse ki bu konuda da bol miktarda yerli/yabancı blog olduğu için aradığımı rahatlıkla bulup sorunumu çözebiliyorum. Bunun yanında zaman zaman içerik üretme adına tıkandığım dönemler oluyor. Sonuçta blog yazmak haricinde düzenli işi ve sosyal hayatı olan biriyim, blog yazmaya her zaman aynı ilgi ve zamanı ayırmak zor oluyor. Ancak bunu blog yazılarımı bir düzene oturtarak çözdüm. Kendimce gizli bir yazım algoritması geliştirdim diyebilirim.
4) Neden blog yazıyorsunuz ?
Blog yazmamın iki nedeni var. İyi bildiğim konularda insanları bilgilendirmek ve bunu yaparken para kazanmak. Yazdığım blogların hepsi bilgi içerikli bloglar. Bana ulaştığınız blog daha doğrusu site isgnedir.com iş sağlığı ve güvenliği üzerine bir site. Zaten profesyonel mesleğim de bu. Diğer sitelerim ise çok iyi bildiğim 2 hobi, iyi bildiğim bir tatil beldesi ve daha önce yaptığım bir iş üzerine. Yani tüm sitelerimde bilgilerimi insanlara aktarıyorum.

5) Çevrenizde sizden görüp/etkilenip blog yazmaya başlayan oldu mu ?
Sanırım hiç olmadı.

6) Blog yazmaya başladığınızda çevrenizin tepkisi ne oldu ?
Blog yazdığımı sosyal çevremde ilan etmiyorum. Zaten aktif bir sosyal medya kullanıcısı da değilim. Dolayısıyla çevremde blog yazdığımı bilen kişi sayısı çok az. Bilenler de genelde detaylı sormuyorlar. Önemli olan aradığını bloglarımda bulan kişilerin düşünceleri. Onlar da genel olarak olumlu.

7) Blog yazısına başlamadan önce yaptığınız hazırlığı kısaca anlatır mısınız ?
Blog yazma algoritmam olduğunu söylemiştim. Genelde blog açarken yazacağım konuları ve alt konularını belirler, taslak halinde kaydederim. Bloglarımın hepsi hakkında bilgi sahibi olduğu için yazı iskeletini kendi bilgilerimle kuruyorum. Tabi insanların bu konuda neler aradığı, diğer sitelerin konuya nasıl yaklaştığını da inceliyorum.
Bir çok yazım bir süre taslak halinde kalıyor. Daha sonra tüm bu bilgiler ve incelemeler bir araya gelip 5-10 dakika içinde blog yazısı halini alıyorlar. Daha doğrusu ben zaten yazıları zihnimde oluşturuyorum, ilk fırsatını bulduklarında yazıya dökülüyorlar. Yayınlamadan önce bazen 1-2 saat bazen de 1-2 gün dinlenmeye bırakıp son halini veriyorum ve yayınlıyorum.