3

Röportaj #40 siteportal.net

Paylaş

Röportaj #40 siteportal.net: Röportajlar serimin bu haftaki konuğu siteportal.net oldu. Cevapları için kendilerine teşekkür ediyorum.

Röportaj #40 siteportal.net
Blog yazmaya ne zaman başladınız? 

2017 yılında insanları bilgilendirmek için bir şey yapmam gerektiğini düşündüm ve ilk blogumu yazmaya başladım.


Blog yazmayı herkese önerir misiniz?

İnsanları sadece bilgilendirmek için blog yazılmamalı düşüncesindeyim. Duygularınızı, düşüncelerinizi, gezdiğiniz yerleri, kısaca herkes yazmalı ama sadece sabırlı olabileceklere öneriyorum.


Yeni blog yazmaya başlayanlara ne önerirsiniz?

Öncelikle sabırlı, istikrarlı, araştırmacı ruhlu olmalarını öneriyorum. Bunlardan biri bile eksik olması halinde hem kendisine hem bloğuna çok fazla zarar veriyor. Bir de hata yapmaktan asla korkmayın, çünkü günümüz çağında artık her hatanın bir çözümü vardır önemli olan hata yaptığınızı farketmeniz ve üzerine yürümeniz.


Röportaj #36 Mavera.xyz
Röportaj #40 siteportal.net
Yazdığınız yazıların tanıtımını nasıl yapıyorsunuz?

Google News, Yandex Zen kullanıyorum. Sosyal medya pek kullanmıyorum. Arkadaş çevrem onun arkadaş çevresi diye uzayıp gidiyor.


Takip ettiğiniz başka bloglar var mı? Bunları takip etme sebebiniz ne? 

Bir kaç tane var. Özellikle günlük niyetiyle oluşturulan blogları seviyorum. Daha sonrasında benimle aynı sektörde olan arkadaşları da inceliyorum. Yanlış yazımları, doğru bir yazımsa anlatım tarzlarını inceleyip analiz yapmayı seviyorum diyelim 🙂


Blog yazarlığı neden önemli? Sizce internetteki yerimiz ne?

Hemen hemen her sorunun cevabını bulabileceğiniz bir internet dünyası var. Bunun bir çoğu yabancı kaynaklar. Fakat Türkiye’de de çok güzel örnekler mevcut. Yaptığımız işe kendimizi adayarak yapmadığımız içinde bir çok sorunlu bloglar da mevcut ki bunlar daha girer girmez kendini belli edebiliyor. Gelişmemiz lazım şeklinde düşünüyorum.


Blog yazarken karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

En büyük sorunum aslında işimden kaynaklanıyor. Çünkü işim icabı çok uzun saatler çalışıyorum. Hal böyle olunca yeri geldiğinde günlerce haftalarca yazmaya fırsat bulamıyorum. Bu durumda blogum gücünü kaybediyor, sıralamalardan düşüyorum, SS yükselmeye başlıyor bunlar benim için en büyük sorunlar. Konu veya içerik konusunda zorlanmıyorum. Çünkü konularımı özellikle çalıştığım iş yerimdeki müşterilerimin ortak sorunlarından paylaşıyorum. Aynı zamanda tecrübemin olduğu konularda yazmak daha eğlenceli hale getiriyor.


Çevrenizde başka blog yazan var mı?

Bir kaç arkadaşım mevcut. Hatta “ne yapsam ki” diye soran arkadaşlarıma blog yaz deyip onlara hosting ve domain vererek teşvik etmeye çalışıyorum 🙂


Yazılarınızı yazarken dikkat ettiklerinizden ve hazırlıklarınızdan kısaca bahseder misiniz?

Genelde yazımı yazmadan öncesinde bunu yazdığımda kullanıcıların bilgilenip bilgilenmeyeceği konusunda bir süzgeçten geçiriyorum. Ön hazırlık olarakta ilgili konunun yerli veya yabancı kaynaktan en az 7-8 farklı örneğini inceliyorum. Bunun sebebi hem unuttuğum bir şey kalmasın diye hem de kullanıcıların ve benim en doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak amacıdır. Dikkat ettiğim nokta ise yazılarımda daha çok hem kurumsal hem de samimi bir dille konuşma havasında yazmayı seviyorum. Çünkü kullanıcıların resimlere bakıp “ha bu böyle yapılıyormuş” demesinden ziyade “bunun da böyle püf noktası” varmış demesini daha çok istiyorum. Tabi en önemli etkende sohbet havasında olduğunda insanların daha çok aklında kalması.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Çok fazla rakibim var ben bu durumda nasıl ayakta dururum diye düşünmeyin bile. Google amcam algoritması sayesinde her sitenin hakkını veriyor. Bir de şu açıdan düşünün gireceğiniz alanda binlerce rakibiniz olabilir, binlerce rakibinizden sizler daha iyi işler yapabileceğinize önce kendiniz inanın 🙂


Verdikleri cevaplar ve röportajlar serime olan ilgileri için tekrar teşekkür ederim.

Eğer sizde röportajınızı göndermek ve blogumda yayınlamak isterseniz Röportajlar sayfamı ziyaret edebilirsiniz.