6

Röportaj #38 Patliyo.com

Paylaş

Röportajlar serimin bu haftaki konuğu Bülent Bey oldu. Cevapları için kendisine teşekkür ediyorum.

Röportaj #38 Patliyo.com
Blog yazmaya ne zaman başladınız? 

Blog yazmaya tam olarak emin olmamakla beraber 2017 yılının sonunda başladım diyebilirim.


Blog yazmayı herkese önerir misiniz?

Blog yazmayı herkese tabiiki önerebilirim fakat ne yazık ki herkes blog yazarı olmaz. Nasıl bir ressam veya şair olmak için içinizde köpüren bir şeylerin yani bir nevi ilhamın herkes de olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. İçinizde bu ilhamın oluşmasını ne yazık ki siz belirleyemezsiniz. Bunu anca hayatta yaşadıklarınız belirler.


Yeni blog yazmaya başlayanlara ne önerirsiniz?

Ben blog yazmaya başladığımda kendimde eksik gördüğüm tek şey vardı: cümlelerin sonunu getirememek. Çok saçma olabilir fakat gerçekten sorunum buydu. Tabi alışınca böyle bir şey kalmıyor. Aynı duruma düşmemeleri için yeni blog yazmaya başlayanlara en büyük önerim birçok farklı şairin kitaplarını okumalarıdır. Unutmayın aynı şairden 10 kitap okumak ile 10 farklı şairden 10 kitap okumak aynı değildir.


Röportaj #36 Mavera.xyz
Röportaj #38 Patliyo.com
Yazdığınız yazıların tanıtımını nasıl yapıyorsunuz?

Bunu çoğunlukla sosyal medyada yapıyorum. Gerekirse sosyal medya hesaplarımdan reklam vererek, hiç yapmadığım ama uzun süre aklımda olan fenomen hesaplara reklam vererek yapabilirim. Yakın zamanda web siteme bildirim sistemi yerleştireceğim. Siteme abone olan herkes en güncel yazılardan anında haberdar olabilecekler.


Takip ettiğiniz başka bloglar var mı? Bunları takip etme sebebiniz ne? 

Ali Yatarkalkmaz bloğundan önce devamlı olarak takip ettiğim bir blog yoktu. Bu bloğun içerikleri benim ilgi alanımla eşleştiği için devamlı takip edebilirim.


Blog yazarlığı neden önemli? Sizce internetteki yerimiz ne?

Soru sormadan değerli bir bilgi öğrenilmez. Bizlere her ne kadar blogcu densede aslında biz soruları cevaplayan yazarlarız. İnternetin yeriyle blogcuların yerinin eşit olduğunu düşünüyorum.


Blog yazarken karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Şuanlık hiçbir sorunla karşılaşmıyorum. Karşılaşıyorumdur fakat benim için sorun olmayabilir. Bununda nedeni blogculuk kavramını çok sevmemde saklı olmalı.


Çevrenizde başka blog yazan var mı?

Maalesef yok. Arkadaşlarıma her ne kadar ısrar etsemde onlar bildiklerinden vazgeçmiyorlar. Röportajın başında dediğim gibi ilham yoksa blogculuğu herkes yapamaz.


Yazılarınızı yazarken dikkat ettiklerinizden ve hazırlıklarınızdan kısaca bahseder misiniz?

Dikkat ettiğim şey okuyucu odaklı olması. Yazımı yazıp bitirdikten sonra tamamını bir okuyu gözüyle okurum ve yanlışlarımı bu şekilde düzeltebiliyorum. Aldığım hazırlık ise bir başlığı açıklamadan önce türkçe-İngilizce tüm kaynakları okurum. Böyle yapmam daha akıcı yazmama olanak sağlıyor.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Eklemek istediğim son şey; beni ve blogumu kendi blogunda paylaşmaktan çekinmeyen Ali Yatarkalkmaz’a teşekkür ediyorum.


Bülent beye verdiği cevaplar için ve röportajlar serime olan ilgisinden dolayı ben teşekkür ediyorum :).

Eğer sizde röportajınızı göndermek ve blogumda yayınlamak isterseniz Röportajlar sayfamı ziyaret edebilirsiniz.