4

Röportaj #36 Mavera.xyz

Paylaş
Röportaj #36 Mavera.xyz
Röportaj #36 Mavera.xyz

Röportaj#36 Mavera.xyz. Röportajlar serimin bu haftaki konuğu Mavera.xyz‘nin yazarı Abdullah Mavera. Cevapları için kendisine teşekkür ediyorum.

Blog yazmaya ne zaman başladınız? 

Blog yazmaya Mart 2020 tarihinde başladım. Daha önceleri farklı mecralarda editörlük ve metin yazarlığı yapıyordum. Kendi bloğumu açmanın vaktinin geldiğini düşünerek Bismillah deyip başladım.


Blog yazmayı herkese önerir misiniz?

Yazmak, insanın hayatına etki eden önemli bir unsur. Söz uçar yazı kalır demiş atalarımız. Ben günlük yaşantımı hala eski usul günlüklere kaydediyorum. (Emekli olduğumda yayınlarım belki.) Bunun haricinde üzerinde araştırmalar yaptığım konuları yazmak ve bunu başkaları ile paylaşmak kendimi görmemi sağlıyor. Günlük hayatta sözü yazıya dökmek insanın kendi eksiklerini gidermesini de sağlıyor. Yazmayı seven herkes yazmaktan geri kalmamalı.


Yeni blog yazmaya başlayanlara ne önerirsiniz?

Acaba bunu yazarsam nasıl olur diye düşünmesinler. Yazsınlar ve ne olacağını görsünler. Yazacakları alanın hacmini geniş tutmasınlar. Bilgi sahibi olmadan kopyala yapıştır tarzı yazmak hem zaman hem de umut israfıdır.


Röportaj #36 Mavera.xyz
Röportaj #36 Mavera.xyz
Yazdığınız yazıların tanıtımını nasıl yapıyorsunuz?

Genelde sosyal medya üzerinden ve Pinterest kullanarak yapıyorum. Aslında öyle çok tanınması için bir gayretim yok.


Takip ettiğiniz başka bloglar var mı? Bunları takip etme sebebiniz ne?

Çeşitli kişisel blogları ve fikrî düşünce sitelerini takip ediyorum. Bakış açımı ve ufkumu genişletiyorlar. Okumadan yaşamazsınız değil mi?


Blog yazarlığı neden önemli? Sizce internetteki yerimiz ne?

Önemlilik göreceli bir kavram. Yani bizim çok mühim olarak bahsettiğimiz bir kavram başkasının zihninde alalade yahut gereksiz bir şey olabiliyor. Blog yazarlığı kaliteli içerik üreten kimselerin dahil olduğu bir ekosistem olduğunda çok daha önemli olacaktır. Yoksa Allah ne verdiyse yazanlar için blog yazarı ifadesini kullanmak kaliteyi düşürecektir. İnternetteki yeri(im)izde buna paralel olarak değişecektir.


Blog yazarken karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

Vakit bulamamak. Aile babası olarak araştırma yapmaya ve yazmaya pek fırsat bulamıyorum. Özellikle tamamen araştırmaya dayalı bir blog kurmuşsa zamanı iyi değerlendirmeyi öğrenmeli insan.


Çevrenizde başka blog yazan var mı?

Kişisel çevremde şuan yok. İnternet üzerinden tanıştığım kimseler var.


Yazılarınızı yazarken dikkat ettiklerinizden ve hazırlıklarınızdan kısaca bahseder misiniz?

Kişisel yahut genel blogların haricinde görece daha önemli konulara değindiğim için çok fazla dikkatli olmam gerekiyor. En başta taradığım kaynakların güvenirliliğine ve verdiğim bilgilerin doğruluğuna çok dikkat ediyorum. Özellikle dini konularda yanlış bilgi paylaşmak hem beni hem okuyucuyu zora sokabilir. Hazırlık aşamasında ise yazacağım yazının konusuyla ilgili kaynak listesi hazırlama, yazı taslağını oluşturma ve yazı içi gerekli materyallerin teminiyle uğraşıyorum. Bir yazı için ortalama iki hafta ayırıyorum. Tabi bu kesintisiz bir süreç değil. Şuan yayında olan yazılar daha önceden hazırlandı.


Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Blog yazarlığı, maalesef hak ettiği değeri göremiyor. Bunun nedeni wordpress kullanan herkesin blog yazarı sayılması. Çeşitli platformlar aracılığı ile bu konuya belirli standartlar getirilmelidir. Röportaj için teşekkür ederim. Selamlar sevgiler..


Abdullah Mavera beye verdiği cevaplar için bir kez daha teşekkür ederek röportajımızı burada bitiyoruz. Eğer sizde röportajınızı göndermek ve blogumda yayınlamak isterseniz Röportajlar sayfamı ziyaret edebilirsiniz.