4

Röportaj #32 onurs.info

Paylaş
Röportaj #32 onurs.info
Röportaj #32 onurs.info

Bu haftaki da röportajımı Onur Bey ile yaptım. Kendisine verdiği cevaplar için teşekkür ederim ?

1- Blog Yazmaya Ne Zaman Başladınız?

Blog yazmaya ilk defa 2009 yılında WordPress.com üzerinde kişisel blog formatında başladım. Daha sonra WordPress.com’un kısıtlılıkları canımı sıkarken, bir büyüğümün bana o zamanki com.tr uzantılı alan adımı hediye etmesi ve host olarak da ücretsiz bir serviste WordPress kurması ile self-hosted WordPress dünyasına ilk adımımı atmış oldum. Tabi sitemin ücretsiz hostta sebepsiz yere silinmesi sonrasında ücretsiz host işine bir son verip, Türk hosting sektörüne yeni bir müşteri kazandırmaya karar verdim. 🙂 Nihayetinde 2012 yılında kendi alan adım ve kendi hosting alanıma kurduğum kişisel blogumla gerçek anlamda ilgi duyduğum ve yetkin olduğumu düşündüğüm konularda bloglamaya başladım. Bu süreç yaklaşık beş yıl sürdü ve bu sırada birçok ziyaretçi etkileşimi alıp, yeni insanlarla tanışarak güzel bir hava yakaladım. Bir süre sonra hayat telaşı içinde, bir can sıkıntısı anında yedek bile almadan özgün içerik ve etkileşim canavarı blogun fişini çektim. Hatta o sıralar blogu archive.org’dan bile sildirecek kadar gözüm dönmüş. En azından orası kalsaydı, yazıları kurtarırdık. 🙂

2- Blog Yazmayı Herkese Önerir Misiniz?

Kesinlikle evet. Bence bloglamak bir hayat tarzı. Okunsun ya da okunmasın…

3- Blog Yazarken Karşılaştığınız Sorunlar Nelerdir?

İlk zamanlar ”anonimliği koruyamamak”. Ben, internette anonim olunması gerektiğini düşünüyorum. (Teknik anlamda ”tor node’ları kullanın, VPN kullanın” demiyorum tabi. En azından adınız, soyadınız Google’a yazıldığında yazılarınızın herkes tarafından görüntülenmemesi bence en doğrusu). Internet ortamında cyber bullying olayı, düşündüğünüzden çok daha fazla ve mevzu vahim yerlere gelebiliyor. Bunun dışında, bloglama sürecinde yazacak konu bulma konusunda pek zorlanmıyorum. Bunun sebebi bence yazacağım şeylerin zihnimde arka planda olgunlaşması ve okey dediğim anda klasik editörü açıp, yazıp yayımlama tuşuna basmam.

4- Çevrenizde Başka Blog Yazan Var Mı?

Şu an çevremde blog yazan kimse… bulunmuyor. Evet, bir daha düşündüm yokmuş gerçekten. Zaten herkes sosyal medyanın kulu ve kölesi.

5- Yazılarınızı Yazarken Dikkat Ettiklerinizden ve Hazırlıklarınızdan Kısaca Bahseder Misiniz?

Yazılarımı yazarken biçim faktörünü önemserim. Her ne kadar kendime not almak için yazıyor olsam da; Kendimi ziyaretçinin yerine koyup, estetik bir şeyler göstermek için uğraşırım. İmla kuralları, stok görseller, görsellerin optimize edilmesi vs vs. Ziyaretçime dümdüz bir yazı duvarı izletmem mesela. Elimden geldiğince estetik bir temada kalmaya çalışırım. Güzel bir görüntünün yanında sade bir yazı yerleşimi olması için uğraşırım. Özgün içerik konusu zaten olmazsa olmaz diye düşünüyorum. İşte bu kadar… Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Onur beye şimdiye kadar röportajlar serime gelen en uzun ve bana göre en içten cevapları için bir kez daha teşekkür ederim. Yazıyı hazırlarken verdiği cevapları severek okudum 🙂

Eğer sizde röportaj göndermek isterseniz buradaki formu doldurarak kolaylıkla cevaplarınızı bana ulaştırabilirsiniz ?