0

Röportaj #20 www.teknomercek.com

Paylaş

Bu haftaki röportajımı da www.teknomercek.com  sitesinin yazarı  İsmail Durcan ile yaptım. Verdiği cevaplardan dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum 🙂
Sorular ve cevaplar;

Blog yazmaya ne zaman başladınız? Röportaj #20 www.teknomercek.com

2016 yılında ilk olarak Blog yazıları ve Blogger’la tanışmıştım. Tabi o zaman site altyapısı hakkında hiç bilgim olmadığı için gayet amatör bir blog olduğunu kabul ediyorum.

6 Mayıs 2018 tarihinde site altyapısını biraz daha kavrayarak yeniden blog yazarlığına başladım. Bu sefer ücretsiz tema yükleyerek blogumu daha özel ve güzel bir görünüme ulaştırdım. Anca bu konuma getirinceye kadar defalarca tema değişikliği yaptım. Değişiklik yapmamın bir kaç sebebi var;

1. Konularımın gereği daha canlı bir tema olması gerekiyordu.
2. Gelen okuyucuları kaçırmamak adına yükleme hızının en düşükte olması gerekiyordu (Google hız testine göre şuanda masaüstü yükleme hızı %92).
3. Her okuyucumun istediği araç ile yazılarıma ulaşabilmesi için temamın mobil destekli olması gerekiyordu.

Blog yazmayı herkese önerir misiniz? 

Hayır herkese önermem. Sebebini ise şöyle açıklayayım;
Bir işi herkes yapmaya çalışır ama yapamaz. Çünkü herkesin uzman olduğu veya el becerisinin olduğu bir alan vardır. O alanın dışında genelde sıkıntı çeker ve yaptığı iş de ona göre olur. Bence bu yüzden herkes blog yazamaz.

Blog yazarken karşılaştığınız sorunlar nelerdir? 

Blog yazarken genel olarak karşılaştığım sorun zaman bulamamak. Lisans öğrencisi olduğum için dersler ve bazı özel diğer işlerim, yeni yazılarımın geç gelmesine sebep oluyor.

Çevrenizde başka blog yazan var mı? 

Bizzat yüz yüze konuştuğum yok ama sosyal medya araçları üzerinden tanıştığım, destek aldığım, sorunlarıma birlikte çözüm ürettiğim bir kaç kişi var. Destekleri için teşekkür ediyorum.

Yazılarınızı yazarken dikkat ettiklerinizden ve hazırlıklarınızdan kısaca bahseder misiniz? 

Dikkat ettiklerim;
Bir hata yaptım. O hatamı da Ali Yatarkalkmaz Bey bildirdi ve artık uygun bir şekilde dikkat ederek yazıyorum. Biraz hatamdan bahsedeyim. Bir konu hakkında bir kaç yerden bilgi topladım ve karma bir içerik oluşturdum lakin bilgileri edindiğim yerle yazımın içeriği benzer olmuş. Bu yaptığımda bir sorun yok sorun benzer olmasına rağmen kaynak belirtmememdeydi. Bu sorunu Ali Beyin bildirmesi ardından kaynak belirterek sorunun önüne geçtim. Teşekkür ediyorum bunun için size bir hatamı önlememe destek olduğunuz için.

Hazırlıklarıma gelirsek;
Öncelikle ön araştırma yapıyorum. Yazacağım yazıda hangi başlığı kullanırsam doğru olacağı hakkında bilgi ediniyorum. Ardından ücretsiz ve telif haklarına dikkat ederek, kullanımı serbest olan bazı araçlardan yazıma uygun görsel ediniyorum.

Gerekli bilgileri ve görselleri topladıktan sonra yazımı paragraflar halinde özen göstererek yazmaya geliyor sıra.

 
 
Tekrar İsmail Bey’e  cevapları için teşekkür ediyorum. Eğer sizde röportaj göndermek isterseniz buradaki formu doldurarak kolaylıkla cevaplarınızı bana ulaştırabilirsiniz 🙂