0

Röportaj #16 Beytullah-poyraz.blogspot.com

Paylaş

Röportaj #16 Beytullah-poyraz.blogspot.com

Röportajlar serime uzun bir süre ara vermiştim bugün uzun süredir blogunu severek takip ettiğim  Beytullah Poyraz‘ın röportajı ile bu serime devam kararı aldım. Kendisine bana zaman ayırdığı ve cevapları için teşekkür ederim. Girişi daha fazla uzatmadan hemen sorulara ve cevaplara geçeyim;

1- Blog yazmaya ne zaman başladınız?

Röportaj #16 Beytullah-poyraz.blogspot.com

Blog yazmaya, üniversiteye hazırlandığım dershane yıllarında başladım. Fakat faal bir şekilde yazmaya başlamam pek o kadar eski değil. Yakın bir zamana denk gelir. Şu an yazılarımı yayınladığım blogum da Şubat 2018 tarihli ilk yayınımı göstermektedir. Aslına bakılırsa 2007 gibi bir tarihte tanışmıştım blogger ile. Tabii o zamanlar üzerimizde bu konularla ilgili bir acemilik vardı.  Blogger’ın nasıl bir platform olduğunu araştırmaya çalışmam ve internet ulaşma ve internetten faydalanma konusundaki kısıtlı imkânlarım olması sebebiyle blogger’da yazma hevesim daha sonralara, yani günümüze kadar aksadı.
Şimdilerde “Tü tü maşallah” iyi yazdığıma inanıyorum. Devam ettirme konusunda da kararlı hissediyorum kendimi.

 

2- Blog yazmayı herkese önerir misiniz?

Bu sorunuza ne yazık ki olumsuz cevap vermek zorundayım. Hayır, herkese önermem veya herkese blog yazmasını tavsiye etmem. Çünkü ben blog yazmayı, bir edeb ve kurallar çerçevesi içinde yapılmasından yanayım. Blog yazma konusunda bu çizgisinin seviyesinin düşmemesi taraftarıyım. Aslında herkese önersem de blog yazmanın, blog yazarının belirli niteliklere sahip olması hasebiyle başlasalar bile yarıda bırakacaklarına inanıyorum. Bu çizgiden ilerlersek, herkese blog yazmayı tavsiye ederim :).

 

3- Blog yazarken karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

 

Blog yazma konusundaki tek sıkıntım, vaktimin olmayışı. Güzel bir blog yazmaya, yeni bir konu başlığı oluşturmaya karar versem, ya bir işim çıkıyor konuyu unutuyorum ya da yazmaya başladığım sürede iş gibi zaruri, ev ve arkadaş gibi tatlı engeller çıkıyor. Onun için blog yazılarımı fırsat buldukça ilgilerinize sunuyorum.

 

4- Çevrenizde başka blog yazan var mı?

 
 

Evet. Çevremde, aile bireylerimden blog yazan (Recep Hilmi Tufan, Ömür Gürbüz) yazmaya çalışan (Kıymetli ve Sevgili eşim Gülnaz Gafurova) var. Recep Hilmi Tufan ile yapmış olduğunuz röportajda benim ile ilgili olarak “son zamanların hızlı blogcusu” dese de 3. Sorunuzdaki cevaplarıma istinaden o kadar hızlı olmadığımı göreceksiniz. Bunların dışında bloggerdan tanıdığım ve takibe aldığım birçok blog yazarı var. İsimlerini zikrettiğim Recep Hilmi, Ömür Abi ve Çince Öğretimi ile ilgili olarak açtığı bloğa bir yazı ekledikten sonra bebeği ile uğraşmak zorunda kalan eşim Gülnaz’ın blog sayfalarını aşağıda vereyim.

 

 

5- Yazılarınızı yazarken dikkat ettiklerinizden ve hazırlıklarınızdan kısaca bahseder misiniz?

Bir blog yazısı hazırlamak için “Acaba ne hakkında yazayım?” gibi ne bir düşüncem ne de bunun için bir ön hazırlık evresi içinde bulunmadım hiç. Bunu, yazı yazma ve yayın hazırlamaya önem vermemek gibi düşünmeyin. Bazen aklıma gelen bir konu hakkında yazı yazmak için kuracağım cümleleri oluşturur, nasıl başlamam gerektiğini kurgularım. Bazen de milletimizin aksaklıklarından “sinirlerime dokunan”larını bir çırpıda yazarım. Bunların yanısıra yayın hazırlığında iken düşüncelerimi bir yandan da takipçilerimin ellerindeki keskin makasları (yani yapacakları eleştirileri) dikkate alarak, yansıtmaya çalışırım. İyi veya kötü eleştiriye hep açık olsam da kimse kötü bir şey istemez, değil mi?

Bunlara ek olarak, bloggerlar ve blog yayıncıları için sağlamış olduğun bu röportaj için Ali Yatarkalkmaz kardeşime de teşekkürlerimi bildirmek isterim.
Herkese iyi yayınlar!

Bir kez daha Beytullah Poyraz’a bir kez daha verdiği cevaplar için teşekkür ediyorum 🙂