0

Retarder Nedir? Nasıl Çalışır?

Paylaş
Bu yazımda size kısaca bu konuda bilgi vereceğim ve bu sistemin nasıl çalıştığını anlatmaya çalışacağım. Retarder Nedir? Nasıl Çalışır?

Retarder Nedir?

Retarder kısaca tanımlamak gerekirse bir fren sistemidir. Ağır vasıtaların hızlarını kesmeye yarar. En büyük faydası ise bu işlemi yaparken fren balatalarını ve disklerini yıpratmadan yapmasıdır. Bunun yanında fren disklerinin ısınmasını da engellediğinden acil bir durum anında size güvenlik anlamında da yardımcı olacaktır. Bunun yanında retarderin amacının aracı durdurmak değil yavaşlatmak olduğu da unutulmamalıdır.

Nasıl Çalışır?

Sistemden siteme farklılık gösteriyor olsa da temel olarak en basit haliyle anlatmak gerekirse retarder adı verilen sistem şafta bağlanır. Retarder devreye alındığında ise bu siteme yap dolmaya başlar ve bu yağ şaftın dönüşünü yavaşlatır. Bu da size fren yaptırmış olur.  Burada basılan yağ aracın soğutma ünitesine gönderilerek soğutulur ve redarter açıldığında tekrar şaftı yavaşlatarak aracı frenler.

Avantajları:

En büyük avantajı yukarıda da belirtiğim gibi fren disk ve balatalarını kullanmadığı için bu parçaların çok daha geç aşınmasını ve ısınmamasını sağlamasıdır. Bu da size hem ekonomik olarak hem de güvenlik olarak büyük katkı sağlar.