0

Reklamlar Ne Kadar Kazandırıyor?

Paylaş

 Gerek blog yazmaya başlayacak olanların, gerek internet sitesi açacak olanların gerekse de bu tür sitelere girenlerin aklına her zaman acaba ne kadar kazanırız? Veya bunlar ne kadar kazanıyordur? sorusu gelmiştir. İlk olarak şunu belirterek başlamalıyım ki bu gelir sitenin içeriğinden tutun, ziyaretçi sayısına kadar bir çok noktaya bağlı fakat genel olarak benim blogumun boyutunda (ki zaten vereceğim rakamaları da kendimden bildiğim için vereceğim 🙂 ) bir blogun ne kadar kazandığını size anlatmaya çalışacağım. Fakat bundan da önce şunu söylemeliyim ki blogunuzu veya sitenizi açar açmaz zengin olma hayaliniz varsa asla böyle bir hevese kapılmayın çünkü böyle başlarsanız asla umduğunuzu bulamazsınız.

İlk olarak ne tür yollarla para kazanabileceğimize değineyim. Daha farklı yollar olsa da en çok;

  • Tıklama başına para veren reklamlar,
  • Gösterim başına para veren reklamlar,
  • Tanıtım yazıları
  • Backlinklerden para kazanabiliyoruz.
Tıklama başına para veren servisler çok değişken ödemeler yapabiliyorlar bazen 15 kuruş verdiği  oluyor bazen de 60-70 kuruş verdiği oluyor.  Fakat tıklanma oranları özellikle Adblock’un da yaygınlaşması ile iyice düşmüş durumda 100 tekil gösterimde 1, 1-5 tıklama (tabii ki yine sitenize göre değişebilir dediğim gibi bunlar ortalama rakamlar ve kendi tecrübelerim) anca alıyorsunuz bu da 100 kullanıcı da ortalama 45-50 kuruş demek oluyor.
Gösterim başına verenlerde durum biraz daha kötü yine firmalar arasında farklılık olsa da ortalama da 10 kuruş ile (evet bildiğimiz 10 kuruş) 5₺ arasında değişiyor. Fakat burada unutmamız gereken oo bir kişi girse 5 yazımı okusa kafadan 5 görüntüleme oldu bile diye düşünmememiz gerektiği çünkü çoğu firma her kullanıcıyı 1 veya 2 kez sayıyor daha sonraki görüntülemeleri geçersiz sayılıyor.
Tanıtım yazıları en çok kazancağınız yollardan biri yine siteden siteye değişse de benim boyutumda bir site ortalama 30-50 ₺ arası kazanır. Fakat tanıtım yazısı çok sık gelen bir gelir modeli değil. Genellikle 2-3 ayda bir kere geliyor. Hürriyet Bumerang gibi servisler ile bu ihitmali artırsanız da yine de her ay 3er 5er tane yayınlar yolumu bulurum diye düşünmeyin çünkü öyle olmuyor 🙂
Backlinklerden de yine tanıtım yazıları gibi 20-50₺ arası gelirler elde edebilirsiniz. Fakat backlink veren kişilerin tanıtım yazısı verenlerden bile az olduğunu unutmayın. Burada unutmamanız gereken bir diğer nokta da backlinklerin sonsuza kadar blogunuzda kalacak olması 🙂 (Tabii anlaşmanıza bağlı ama 1 yıldan az anlaşacak kişi bulmak zor ki genellikle sonsuza kadar olarak alınıyor backlinkler)
Lafı da daha fazla uzatmadan kısaca özetlemek gerekirse banner reklamlar olsun sağdan soldan fırlayan reklamlar olsun hiç bir zaman elle tutulur bir gelir elde etmenizi sağlamıyor. En büyük gelir kaynaklarınız tanıtım yazıları ve backlinkler oluyor bunlarda ayda yılda bir geliyor. Özellikle yeni başlayacaksanız bu işlere asla para kazanırım umudu ile başlamayın eğer yazmak hoşunuza gidiyor, bilgilerinizi paylaşmaktan hoşlanıyorsanız o zaman bu işe girin gelen 3-5 kuruşta size sadece mutluluk vermiş olur, blogunuzun veya sitenizin bir kaç masrafını karşılamış olur ama para kazanma amacı ile girerseniz asla gelen para sizi mutlu etmez ve bu işten mutsuzlukla ayrılmış olursunuz.