0

Reklam Alırken Dikkat Edilecekler

Paylaş

aliytrklkmz resim

Yeni bir site açıp biraz da gelişmeye başladığımızda yapacağımız işlerden biride sitemize reklam alarak para kazanmak oluyor. Reklam almak için bir çok yol olsa da bunlardan en çok tercih edilen Google Adsense oluyor. Bu tür hizmetlerden reklam alınca da pek düşünülecek bir sorun kalmıyor. Ben ise yazımda bir site veya benzer bir kişi ile anlaşıp reklam alırken nelere dikkat etmeliyiz bunlara değinmeye çalışacağım.

Reklam alırken;

 

  • Siteniz ile uyumlu reklamlar almaya,
  • Kullanıcıları rahatsız etmeyecek reklamlar almaya,
  • Hiç olmayacak yerlerde açılan veya herhangi bir yere tıklayınca gelen reklamlar almamaya,
  • Sitenizin teması ile uyumlu reklamlar almaya,
  • Kullanıcıyı reklamlara tıklamak zorunda bırakmayan reklamlar almaya,
  • Site açılışınızı etkileyecek büyüklükte olmayan,
  • Maddi işlemleri iyi ayarlanmış ve gerekli her şey tamamlandıktan sonra reklam almaya dikkat etmelisiniz.
 Bunları yapmak hem reklam veren kişi ile daha iyi anlaşmanıza hemde kısa veya uzun vadede bir sorun ile karşılaşmamanızı sağlayacaktır. Reklam alırken en çok dikkat etmeniz gereken ise kullanıcılarınızı rahatsız etmeyen reklamlar olmasına dikkat edin. Sürekli hiç olmayacak yerlerden açılan reklamlar, beli bir yaş kısmına hitap eden reklamlar normal siteler için uygun olmayacak ve bu kullanıcı kaybetmenize neden olacaktır.
  Tabii bunların yanında ücret anlaşmasını da iyi yapmak en çok dikkat etmeniz gereken konu olacaktır. Reklam boyutunu-türünü ve fiyatını açıkça belirtip vaad ettiklerinizi tam anlamıyla sunmak da bir daha reklam vermek isteyen kişileri veya reklam veren kişi tekrar reklam verirse yine size gelmesini sağlayacak böylece kazancınızı da artırmış olacaktır.