2

Reeder P13 Blue İnceleme

10 Kasım 2021
Share
Reeder P13 Blue

Uzun süredir ara verdiğim ürün incelemelerime bu yazı ile devam ediyorum. Bu yazımda Reeder P13 Blue incelemesi yapıyorum. Reeder uygun fiyatlı telefonları ile son günlerde artan telefon fiyatları arasında dikkat çekmeyi başardı. Şu anda piyasada bulunan en uygun fiyatlı telefonlardan birisi olan Reeder P13 Blue modeli de merak uyandırdı. 1000 TL altındaki satış fiyatı ile büyük bir ilgi çekmeyi başardı. Peki 1000 TL altına satılan bu telefon bizlere neler sunuyor? Fiyatını hak ediyor mu? Tabii ki burada tüm incelemeyi cihazın fiyatını göz önünde bulundurarak yaptığımı bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Cihazın tüm özelliklerini ve bize sunduklarını 960 TL’lik fiyatını göz önünde bulundurarak yapıyorum.

Teknik Özellikler:

Teknik özellik olarak tabii ki fazla bir donanım beklememek gerekiyor. Temel olarak 16 GB hafıza ve 3 gb ram sunuyor. Bunun yanında çoğu yerde adı geçmese de işlemci olarak Mediatek firmasına ait 6761 modeli kullanılıyor. İşlemci 12nm teknolojisi kullanılarak üretiliyor. Yani gayet güncel bir işlemcinin kullanıldığını söyleyebiliriz. Cihazda parmak izi okuyucu da bulunuyor. Parmak izi okuyucusu da düzgün bir şekilde çalışıyor. Tabii ki üst seviye cihazlar kadar hızlı olmasa da günlük kullanımda rahatsız etmeyecek şekilde çalışıyor.

cihazda bir de renkli bildirim ledi bulunuyor. Kendi telefonumda bile renkli bir bildirim ledi olmazken bunda renkli bir bildirim ledinin bulunması takdirimi kazanıyor. Bildirim ledi şarj olurken kırmızı, şarj dolunca yeşil yanıyor. Bunun yanında bildirim geldiğinde de mavi bir ışıkla bize bildiriyor.

Cihaz SD kart desteğine ve çift sim kart desteğine de sahip. Günümüz cihazları gibi ya sim kart tak ya da çift sim olarak kullan gibi bir zorlama da yapmıyor. Çift sim ve 1 sd kart aynı anda takılabiliyor. Cihazın arka kapağı çıkıyor. Sim kart ve hafıza kartı bu kısma takılıyor. Arka kapak çıksa da cihazın pili çıkarılamıyor.

Bunun yanında cihazda 4080 mAH’lık bir pil bulunuyor. Bluetooth 5.0, 4.5G gibi güncel bağlantıları da destekliyor. Son olarak Android sürümü olarak ise 9 Pie sürümünü kullanıyor.

Kutu İçeriği:

Kutu içeriğinde telefon, ekran koruyucu (cihaza uygulanmış halde çıkıyor), kullanım kılavuzları, şarj kablosu ve şarj adaptörü bulunuyor. Kulaklık bulunmuyor. Fiyat seviyesinden bekleyeceğimiz ürünler kutudan çıkıyor. Ucuzda olsa bir kulaklık konulması da hoş bir detay olabilirdi. Her ne kadar kulaklık sunulmasa da ekran koruyucu verilmesi ise artı bir yön.

Ekranı fiyat seviyesine göre beklenileni fazlası ile karşılıyor.

Ekran:

Cihazın beni en çok şaşırtan kısımlarından birisi ekranı oldu. Ekranı gayet net ve dolgun gösteriyor. 1280×600 çözünürlük sunan ekran fazlası ile yeterli geliyor. Özellikle film izlemek gibi işlemler yapılmayacaksa fazlası ile yeterli kalıyor. Renkleri gayet canlı gösteriyor, günlük kullanımda iş görüyor. Bunun yanında parlaklık seviyesi de yeterli düzeyde. Güneş altında bile ekran görünebiliyor. Düşük çözünürlüğüne rağmen herhangi bir piksellerin belli olması durumu bulunmuyor.

Ekran kısmında söyleyebileceğimiz bir nokta ise ekranın üzerinde koruyucu bir film ile gelmesi. Yeni bir ürün olduğu için ekran koruyucu bulmak zor olabilirdi. Reeder’ın bunu düşünüp bir ekran koruyucu ile göndermesi güzel bir hareket olmuş. Özellikle bu fiyat seviyesinde bunu bize sunması da güzel noktalardan birisi oluyor.

Tasarım:

Tasarım olarak komple plastik bir kasa bizi karşılıyor. Renginin maviden mora dönen yapısı gayet hoş duruyor. Ele alındığında çok ucuz bir plastik hissi vermiyor. Cihaz çok ince olmamakla birlikte çok kalın da değil. Ağırlığı da yine 171 gr olarak belirtiliyor ve ele ağır bir his vermiyor. Bu konuda tasarımının başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tek gözüme batan detay ise arka kapakta yer alan marka ve yasal olarak bulunması gereken yazılar. Bu kısımda yazıların tipi ve boyutunu maalesef beğenmedim. Özellikle 4.5g gibi yazılar da bulunması biraz tasarımı olumsuz yönde etkileyen noktalar olmuş. Keşke bu kısım daha sade tasarlansaymış.

İşlemci bilgileri

Performans:

Performans konusunda tabii ki beklentileri çok yüksek tutmamak gerekiyor. Buna rağmen ara yüzünün sadeliğinin de etkisi ile uygulamalar arası geçiş, menülerde dolaşma gibi işlemler gayet akıcı oluyor. Kendi kullandığım Xiaomi Redmi Note 7 telefonum kadar akıcı bir menü dolaşımı sunduğunu söyleyebilirim. Uygulama açma hızı ve internet tarayıcısında ki performansı da gayet yeterli kalıyor. Bir şeyi açmak istediğinizde uzun süre beklemeniz gerekmiyor. Açmak istediğiniz web sayfası veya uygulama anında açılıyor. Kullanım sırasında herhangi bir donma veya kasma problemi de olmuyor.

Oyun kısmında ise maalesef uygun fiyatlı bir telefon olduğunu gösteriyor. Günümüz oyunlarında maalesef iyi bir performans sunmuyor. Bunun yanında Candy Crush gibi uygulamalarda ise yeterli bir performansa sahip. Oyun oynamak amacı ile alınacak bir cihaz olmasa da otobüs yolculuğu vb durumlarda Candy Crash, Okey, Tavla gibi basit oyunları oynamak için fazlası ile yeterli.

Kamera:

Fiyatını en çok belli eden kısımlardan birisi kamera oluyor. Kamerası maalesef çok kaliteli görüntüler çekmiyor. Fakat yeterli ışık altında fena da sayılmayacak sonuçlar veriyor. Işık azken kötü olsa da yeterli ışıkta idare eder seviyede fotoğraflar sunuyor. En azından yeterli ışıkta bir yazı çekerseniz bu yazı okunabiliyor. Işık azaldıkça kalite de aynı oranda düşüyor. Loş ışıklı bir ortamda görüntü “çamur” olma yolunda ilerliyor. Yine de fiyatı göz önüne alınınca görüntülü konuşma, basit fotoğraflar çekme işlemi için gayet yeterli bir kamerası bulunuyor. Bu kısımda son olarak cihazın iki arka ve bir ön kameraya sahip olduğunu da belirteyim. Arkadaki ikinci kamera derinlik sensörü olarak çalışıyor. Arka kamerası 13, ön kamerası ise 5 MP değerini taşıyor.

Yazılım Özellikleri:

Reeder bu konuda sade bir ara yüz kullanmayı tercih etmiş. Bu da doğru bir hamle olmuş .Android 9 Pie sürümü ile gelen cihaz ara yüzü sayesinde gayet akıcı çalışıyor. Menüler arası geçiş gibi işlemlerde hiç bir kasma, donma sorunu yaratmıyor. Reeder’in çok fazla uygulama kurmadan yollaması da bir diğer avantaj oluyor. 16 gb gibi kısıtlı bir alanı olduğundan cihazdaki uygulama sayısının az olması bir avantaj oluyor. Bunun yanında Reeder telefonu güncel tutuyor. Telefonu aldığımda bir güncelleme yollamıştı. Yani sadece cihazı üretmekle kalmayıp yazılım desteğini de sunuyor. Bu fiyat seviyesinde yazılım güncellemesi gelmesi de bir diğer olumlu yön olarak karşımıza çıkıyor. Ekranı ikiye bölme, performans modu gibi ekstra yazılım özellikleri de bulunuyor. Bu özellikler de düzgün şekilde çalışıyor. Bu noktada cihazı sürekli performans modunda tutmamanızı öneririm. Aksi halde batarya tüketimi büyük ölçüde artıyor. DuraSpeed adını verdiği uygulama ile de arka planda çalışmasını isteyip istemediğimiz uygulamaları seçebiliyoruz.

Yazılım kısmında tek olumsuz yönü ise her yerin tamamen Türkçe olmaması. Yazılım güncelleme kısmı gibi bazı kısımlarda maalesef İngilizce yerler bulunuyor.

Batarya:

Cihazda 4080 mAh’lık bir pil bulunuyor. Pil özellikle az kullanımda 2 günü çıkarıyor. Fakat cihazı aktif olarak kullanır, oyun oynar, internet tarayıcısında dolaşır veya sosyal medya uygulamalarına girerseniz pil 1 günü anca çıkarıyor. 4080mAh’lık bir cihazdan bekleyeceğim süreden biraz daha kısa bir kullanım süresi sunuyor. Tabii ekran parlaklığını düşürmek gibi işlemler ile bu süre artırılabilir.

Sonuç: Kimler Almalı?

Sonuç olarak Reeder bize bu fiyat segmentinde gayet yeterli bir telefon sunuyor. Özellikle telefonu sadece alo demek için kullanan yaşlı kesim, bütçesi az olan ama İnstagram, Whatsapp gibi uygulamaları kullanmak isteyen kişiler, oyunla pek işi olmayan sadece basit internet kullanımı için telefon kullanan kişiler gönül rahatlığı ile cihazı alabilirler. Bu fiyat seviyesi de düşünüldüğünde olabilecek en iyi seçeneği almış olurlar. Gönül rahatlığı ile de kullanabilirler. Fakat işin içine ağır oyunlar, sürekli dizi film izleme gibi noktalar girdiğinde maalesef cihaz yetersiz kalacaktır. Bu istekler için bu bütçe de maalesef günümüz şartlarında yetersiz gelecektir. Bu amaçlar için daha üst seviye cihazlara bakmak gerekmektedir.

Fotoğraf Örnekleri:

Resimleri tam boyutlu görmek için sağ tıklayarak veya (mobil bir cihazdan giriyorsanız) basılı tutarak “yeni sekmede aç” seçeneğini seçebilirsiniz. Yeni sekmede açarak fotoğrafları tam boyutlu görebilirsiniz.

Ara Yüze ve Cihaza Ait Fotoğraflar:

Resimleri tam boyutlu görmek için sağ tıklayarak veya (mobil bir cihazdan giriyorsanız) basılı tutarak “yeni sekmede aç” seçeneğini seçebilirsiniz. Yeni sekmede açarak resimleri tam boyutlu görebilirsiniz.