20

Prime Os İnceleme

Paylaş

Son günlerde yaygınlığı artan, sıkça sorulan işletim sistemlerinden olan Prime Os’u inceliyorum. Prime Os diğer Linux dağıtımlarından farklı olarak bir Android uyarlaması. Yani daha da açık yazmak gerekirse aslında Android’in bilgisayarınızda çalışan bir hali. Android kullanımı gittikçe artar, Android oyunları bilgisayar oyunlarından daha fazla konuşulur hale geldiği şu günlerde tabii ki Android’i bilgisayarda da çalıştırmak isteyenler sayısı gittikçe artıyor. Burada da en iyi seçeneklerden biri olarak karşıma Prime Os çıkıyor. Prime Os’u ister tek işletim sitemi olarak isterseniz de Dual Boot yaparak farklı bir işletim sisteminin yanına kurabiliyorsunuz.

Prime Os’un 3 sürümü bulunuyor. Bunlar Classic, Standart ve Mainline. Bu sürümlerin farkı aslında bilgisayarınızın gücüne göre indirecek olmanız. Güçsüz bilgisayar için Classic, daha güçlüler için Standart ve yeni güncel bir bilgisayar için Mainline sürümünü kurmanız öneriliyor. Ben de testlerimi ve incelememi Mainline ile yaptım.

İlk İzlenim: 

İlk boot edip açtığımda hissetiğim büyük bir Android tablet açmış hissi oluyor. Arayüzü saf Android olduğu için açıkçası büyük ve eski bir tablet açmış hissi bizi karşılıyor. Artık hepimiz Android’e alışkın olduğumuz için hızlıca alışıp kullanabiliyorsunuz. Fakat benim gibi dokunmatik olmayan bir cihazdan kontrol ediyorsanız pek de zevkli olmadığını hatta
bir kaç kere parmağımı ekrana götürdüğümü de söylemeden geçemeyeceğim.

Performans ve Kararlılık:

Performans konusunda çok sıkıntı yaşatmasa da çok kararlı çalışmadığını söyleyebilirim. Ara ara uygulamadan atma gibi sorunlarla karşılaşmadım değil. Fakat Android olduğu ve uygulamayı açınca aynı yerden devam ettiği için bu çok büyük bir sorun yaratmadı. Yine de birden uygulamadan atılmak çok da hoş değildi. Bunun dışında donma kasma gibi sorunlar görmedim. Gayet hızlı ve akıcı çalışıyor. Hatta kendi cep telefonumdan daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim 🙂

Dil  ve Klavye Desteği:


Android üstüne kurulmuş bir sistem olduğu için Türkçe dil desteği konusunda bir sorun yok diyebilirim. Sadece bir kaç ufak yerde (genelde Prime Os’a özel yerlerde) çevrilmemiş bir kaç kelime görebilseniz de bu tür yerlere zaten işiniz düşmediği için Türkçe dil desteği konusunda sıkıntısız diyebilirim. Klavye desteği de şaşırtıcı bir biçimde iyi. Bilgisayarımda bulunan fn tuşu ile kombinasyon yapılarak çalışan ekran parlaklığı ve ses açma/ kısma gibi işlevler sorunsuz çalıştı. Bazı dağıtımlarda bile sorun çıkaran fn’in sorunsuz çalışması bir artı.

Oyunlar:

Tabii ki Prime Os’u bir çok kişi oyun oynamak için kuracak yaptığım denemelerde oyunlarda bir sorun göremedim. Sadece bir kaç uygulama ve oyunda bu oyun / uygulama sisteminiz tarafından desteklenmemektedir uyarısı ile karşılaştım. Bunun dışında bir kaç oyun ve uygulama ile yaptığım testler sonucunda bir sorun göremedim. Siz sormadan söyleyeyim Pubg ile test yapma imkanı bulamadım süre kısıtlılığından dolayı. Ama istek gelirse boş bir zamanımda bunu da yapabilirim 🙂

Görsellik ve Kullanışlılık:

Görsellik olarak ucuz tablet izlenimi uyandırıyor 🙂 Saf Android ara yüzü olması ve çok eski ucuz tabletlerde yer alan navigasyon tuşlarının menüde gömülü olması bende bu izlenimi yarattı. Telefonlarda bile saf Android arayüzünü sevmeyen biri olarak burada da pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Tabii ki seven de olabilir ona da bir şey diyemem. Bunun yanında uygulama pencerelerini güzel yapmışlar onlar hoşuma gitti.
Kullanışlılık konusunda ise başta da belirtiğim gibi dokunmatik bir cihaz ile kullanmak çok daha zevkli olacaktır. Fare ve klavye ile de kullanılabilse de insan dokunmatiğin eksikliğini hissetmiyor değil. Yine de Angry Birds vb oyunlarda ki deneyimlerimde de gördüğüm gibi kullanılmaz, kullanışsız diyemem. Dediğim gibi burayı en iyi açıklayacak cümle “dokunmatiğin eksikliği hissediliyor” olabilir.
Klavye kısayollarının çalışması ise kullanışlılığı artırıyor. Yine normalde bir otg kablo ile telefona bağlayınca farenin tüm tuşları çalışmasa da burada sorunsuz çalışıyor. Bunlar da yine kullanışlılığı artıran detaylar.

Sonuç: 3.8/5

Sonuç olarak günlük kullanım için tek işletim sistemi olarak asla düşünülebilecek seviyede değil. Fakat Windows’un veya farklı bir işletim sisteminin yanında dual boot olarak kurularak da rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle Android oyunlarını çok daha güçlü bir sistemle kasma donma olmadan oynamak isteyenler için iyi bir alternatif. Türkçe desteğinin sorunsuz olması, fare ve kalvye ile kullanabilir olması artı yanlarından olsa da yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü 1.5 puanını kırdım. Bu puanı en çok götüren ise ara ara açtığım uygulamalardan atması ve tek başına henüz tam yeterli olmaması oldu. Gerçi burada hakkını yememem lazım zaten üretici de bunu düşünerek zaten kurulumda dual boot seçeneğini direk koymuş 🙂