Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler - Ali Yatarkalkmaz

Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler

Son günlerde en büyük problemlerimizden birisi de tabii ki şarj konusu oluyor. Bu konuda da yardımımıza powerbankler (taşınabilir şarj cihazları) koşuyor. Telefonlarımızı, tabletlerimizi  hatta Powerbank Alırken Dikkat Edileceklerbazı laptop modellerini bile artık powerbanklar ile şarj edebiliyoruz. Peki bu ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1) Markası:

Normalde markaya pek takılmadığımı önceki yazılarımı okuyanlar bilirler. Fakat bunun içinde sonuç olarak bol miktarda pil bulunuyor ve bu pillerin patladıklarında, zarar gördüklerinde nelere yol açabildiğini hepimiz biliyoruz. Bu nedenle Asus, Xiaomi, Samsung, Sony, Anker, Pineng vb gibi bu konuda tecrübeli ve bilindik markaları tercih etmekte fayda var.

2) mAh Değeri:

Bu konu en önemli konulardan birisi. Çünkü piyasada bir kaç üretici dışında herkes 10.000’ler 20.000’ler gibi rakamları kutularının üstüne yazıyor. İnsanlarda örneğin 3000 mAh bir telefonu varsa 20.000/3000’den ortalama 7 kere şarj ederim diye düşünüyor. Fakat hiç bir üründe bu elde edilemiyor. Çok teknik detaya girmeden anlatmak gerekirse bu değerler 3.7 V değeri dikkate alınarak hesaplanır, oysaki telefonlar , tabletler vb 5V ile şarj olur tam da bu dönüşüm nedeni ile bir değer kaybı olur. Kaliteli markalara 10.000 mAh yazıyor ise bunu ortalama 6000-6500 mAh’dan hesaplamanız yani 300 mAh kapasiteli telefonunuzu yaklaşık 2 kere dolduracağını hesaplamanız en doğrusu olacaktır. Dediğim gibi bu değerler tüm markalarda bu şekilde olduğu için bu hile yapıyor şu şöyle yapıyor demek mümkün değil ama şunu demek mümkün ki bilinmeyen kalitesiz, merdiven altı bir ürün alırsanız 10.000 yazısı size 3000 mAh bile sağlamayabilir. Kaliteli markalarda ise yukarıda da belirtiğim gibi 6000-6500 mAh arası değerler elde edeceksinizdir.

3) Quick Charge Teknolojisi:

Kapasite büyüdükçe gerek bu cihazların telefonumuzu şarj etmesi gerekse de kendilerini şarj olması çok uzun süreler alabiliyorlar. Bu nedenle aldığınız ürünün Quick Charge desteklemesi iyi olacaktır. Özellikle 10.000- 20.000 gibi değerlere sahip bir ürün alıyorsanız bu teknoloji çok daha önem kazanıyor. Aksi halde günler süren bir şarj süresi sizi bekleyebilir.

4) Güvenlik Önlemleri:

Chip koruması, kısa devre koruması, pillerin patlamaya karşı kaplanması, Aşırı dolum ve deşarj koruması, yüksek akım koruması vb gibi özelliklerin aldığınız cihazda bulunmasına dikkat edin. Başta da belirtiğim gibi bu tür ürünler neredeyse tamamen pilden oluşan ürünler ve kalitesiz bir ürünün patlaması vb gibi bir durumda büyük zararlar verebileceğini unutmayın. Bu nedenle alırken bu tür önlemlerin olduğundan emin olun.

 

Share

Benzer Yazılarım...

14 Yorum

 1. Ümit Çakır dedi ki:

  mAh problemini bende yaşadım güvenilir markalardan almak gerekiyor

 2. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet mah büyük problem oluyor. Büyük markalarda bile üstünde yazanı tam vermiyor.

 3. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Bence mah değeri önemli lakin her zaman gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

 4. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet yazımda da belirttiğim gibi yansıtmıyor.

 5. En yüksek değerde olanı almak her zaman daha iyidir 🙂

 6. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Her zaman öyle olmuyor maalesef. Küçük ismi bilinmeyen etiket firmalar bazen "sallama" değerler yazabiliyor. Piyasada 100.000 mAh yazıp kibrit kutusu kadar olan cihazlar bile bulunuyor komik şekilde 🙂

 7. WebKenti dedi ki:

  On/off tuşu tek başına var mı ? Benim için önemli , zamanında bulamadığımdan 18650 pil alıp kendim yapmıştım.

 8. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Yazıyı yazarken aklıma gelmemişti. Haklısınız bir çok kişi için o da önemli bir kriter. 🙂 Yorumunuz için teşekkürler.

 9. Duo Diyet dedi ki:

  Markası ve kaç kez dolduracağı kısmı önemli. Bir de kısa zamanda yıpranan aletler bunlar…

 10. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet maalesef piller çok çabuk yıpranıyor.

 11. Azad Avşar dedi ki:

  Altını çizdiğiniz gibi marka önemli bir nokta. Zira marketlerde 10-15 tl bandında dandik markalı cihazlar satılıyor. Bunları kullanmak tehlikeli olsa gerek.

 12. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Evet sadece cihaz sağlığı için de değil kendi sağlığımız için de kaliteli cihazlar kullanmak önemli. Böyle büyük pillerin patlaması pek hoş olmayacaktır.

 13. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Böyle bilgiler çok faydalı oluyor Çok teşekkürler

 14. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  İşinize yaramasına çok sevindim. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir