2

Pop!_OS İnceleme

Paylaş

Pop!_OS Debian tabanlı bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. DistroWatch verilerine göre en çok aranan 8. sırada yer alan Pop!_OS hakkında fazla bir Türkçe kaynak bulamadığım için onun da incelemesini blogumda paylaşma kararı aldım. Uzatmadan incelemeye geçelim;

Kurulum ve İndirme

İndirme kısmında bize hem normal bir iso hem de Nvidia sürücülerini içeren farklı bir indirme seçeneği bulunuyor. Eğer ekran kartınız Nvidia ise yaklaşık 300 mb daha büyük boyutlu olan uygun sürücüyü indirmeniz gerekmekte. Kurulum kısmı ise diğer dağıtımlara göre biraz daha kolay demem yanlış olmaz. Linux dağıtımlarının kurulumları genel olarak kolay olsa da Pop!_OS bu arayüzü daha da sadeleştirerek bize çok kolay bir kurulum arayüzü sunmuş. Ufak bir program kurar gibi kurduğumuz Pop!_OS bu sayede hem ilk kez bir dağıtım kuracaklara kolay bir arayüz sunarken, hata yapma ihtimalimizi de en aza indiriyor. Çoğu dağıtımda (ve diğer işletim sistemlerinde) kurulumun en başında olan kullanıcı adı seçme, şifre belirleme, konum belirleme gibi işlemler en son adımda yani kurulum bitip bilgisayar yeniden başladıktan sonra bizlerin karşısına çıkıyor.

İlk İzlenim ve Görsellik

Görsellik olarak Gnome arayüzünü kullandığı için çok bir yabancılık çekmiyoruz. Bir çok dağıtımda da gördüğümüz Gnome burada da bizi karşılıyor. Genel olarak sade ama kullanışlı bir arayüzü olduğunu söylemek gerek. Renkli arayüzü ile de özellikle benim gibi koyu renklerle açık renklerin karışımını sevenleri ilk başta bir yakaladığını söylemem mümkün. Sistemde ilk izlenim sırasında hoşuma gitmeyen ise çevrilmeyen alanlar oldu. Türkçe dil desteği başlığında daha ayrıntılı değinecek olsam da bu konuya ilk izlenim olarak buradan bir eksi aldığını söylemem mümkün.

Siz de yazının sonunda yer alan galeriden sisteme ait fotoğrafların tam boyutlu haline ulaşabilir ve kendi zevkinize uyup uymadığını görebilirsiniz. Fikrinizi yorumlarda bizimle de paylaşırsanız da ayrıca sevinirim 🙂

Uygulama Desteği ve Mağaza

Uygulama desteği konusunda çoğu dağıtımda olduğu gibi bunda da günlük kullanım hatta ofis kullanımı için gerekli çoğu yazılım bizlere sunuluyor. Çoklu ortam araçları, ofis yazılımı (Libre Office), İnternet tarayıcısı (Mozilla Firefox) bizlere kurulu olarak sunulan programlar arasında yer alıyor. Bunun yanında Pop!_Shop adında bir mağaza da bize sunuluyor. Bu nedenle özellikle yeni kullanıcılar için de büyük avantaj ve kolaylık sağlanmış oluyor.

Sürücü Desteği

Debian tabanlı bir sistem olmasından ötürü sürücü desteği konusunda bir sorun çıkmıyor. Linux dağıtımlarında en büyük sorun olan Nvidia ekran kartı sorunu ise başta da belirtiğim gibi farklı bir iso sunularak çözülmüş.

Performans ve Kararlılık

Performans konusunda gerek oyun testlerinde gerekse de Virtual Box ile yaptığım testlerde bir sorun yaşamadım. Pop!_OS en az 2, önerilen olarak ise 4gb ram istiyor. Yaptığım testlerde de 2 Gb Ram ile çok akıcı olmasa da kullanımı da çok baltalamayacak şekilde bir kullanım sunduğunu, 4 ve üstü bir ramde ise hiç bir sorun olmadan gayet akıcı çalıştığını söylemem mümkün. Farklı model işlemcilerim olmasa da yine Virtual Box üzerinde farklı işlemci konfigürasyonları ile yaptığım testlerde de sadece tek çekirdek verdiğimde biraz yavaşlama hissetsem de genel olarak bir sorun oluşturmadı. Yani Gnome masaüstü ortamını kullanan diğer dağıtımlardan çok da bir farkı olmadığını söylemek mümkün.

Kararlılık konusunda ise herhangi bir donma, kasma, takılma yaşamadım. Çok uzun süre kullanmış olmasam da gerek günlük işlerim için kullanırken, gerek oyun sırasında gerekse de testler sırasında bir sorun yaşamadım.

Türkçe Dil Desteği

Türkçe dil desteği kısmını yazarken diğer dağıtımlarda genellikle yorumlara Türkçe dil desteği çoğu dağıtımda aynı değil mi? Neden bu kısıma değiniyorsun gibi yorumlar geliyordu. Bu dağıtım aslında bu konuda güzel bir örnek olmuş. Bu dağıtımda net bir şekilde görülebileceği gibi diğer dağıtımlarda artık adını bile anmayacağım yerlerde bu dağıtımda çevrilmemiş alanlar var. Çöp kutusu, dosya vb. gibi temel terimlerde bile çevrilmemiş kısımları görmek mümkün. Örnek resimde dosyalara girdiğinizde Files, Recent, Home, Desktop, Trash gibi temel ifadelerin bile çevrilmediğini görebiliyoruz. Bu da bu dağıtımın en büyük eksisi sayılabilir.

Sonuç 4.2/5

Sonuç olarak Pop!_OS gerek ilk kez bir Linux dağıtımı kullanacak, gerekse de mevcutta başka bir dağıtım kullanan herkes için uygun bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Görsellik olarak özelleştirme seçenekleri sunması bir diğer artı olarak karşımıza çıkıyor. İlk izlenimde de düzgün bir arayüzle bizi karşılaması da bir diğer artısı. Son olarak da performans ve kararlılığı da ona yüksek puan getiren noktalardan. En fazla puanın kesildiği alan ise kendine ait özel çok bir yazılımı olmaması ve en önemlisi Türkçe dilindeki eksikliklerinden dolayı. Sonuç olarak 4.2/5 puan alarak sevdiğim ve önerebileceğim bir dağıtım olarak incelemelerim arasında yerini alıyor.

Galeri

[Best_Wordpress_Gallery id=”9″ gal_title=”Pop!_OS İnceleme”]