0

Planlı Eskitme Nedir?

Paylaş

   Planlı eskitmeyi basit olarak tanımlamamız gerekirse üreticilerin bilerek ürünlerine belli bir kullanım ömrü koymasıdır diyebiliriz.

Buna bir çok örnek verebiliriz. Mesela yeni bir telefon çıkınca eskisinin yavaşlatılması, çok daha sağlam ürünler üretile bilecekken dayanıksız eşyalar üretilmesini verebiliriz. Planlı eskitme sadece eski ürünleri dayanıksız yaparak, yavaşlatarak vb yapılmakla da kalmaz yeni çıkan ürünlere bir kaç ufak özellik ekleyerek size bunları kullanmaya teşvik ederek de yapılır. Aslında o özelliği bir önceki sürüme de getire bilecekken sadece yeni ürüne teşvik etmek için bu özelliği sadece yeni üründe sunarlar.

Planlı eskitme özellikle teknolojik ürünlerde göze çarpsa da aslında tüm sektörlerde uygulanmakta olan bir yöntemdir. Buna kendi açımızdan bakınca her ne kadar bizim için olumsuz, maddi zarara uğratıcı olsa da biraz firmaların açısından bakarsak onlar için kar etmeniz bir yolu olarak görülebilir. Çünkü ömürlük eşyalar üretmek tüketiciyi azaltacak ve tüketici belli bir süreden sonra doyum noktasına ulaşacaktır. Bu da üretici için belli bir süreden sonra müşteri bulamamak anlamına gelmektedir. Bu nedenle planlı eskitme her sektörde her üründe görülebilecek bir yöntemdir.

Biraz da planlı eskitmenin tarihine girecek olursak sakın bunu son dönemim bir oyunu olarak düşünmeyin. Bu yöntem 1940lardan (hatta belki daha önceden) beri uygulanan bir yöntem. Bu yönteme verilebilecek en iyi örneklerden biride bir ampul! Evet ilk başta biraz tuhaf gelebilir ama 100 yıldır yanan lamba diye bir haberi elbet duymuşsunuzdur. Bu lambanın gerçekten bunca yıldır yandığının doğru olduğunu size söyleyebilirim. Hatta bu lambayı canlı izlemek isterseniz bu siteye göz atabilirsiniz. Bu lambanın da Abd Kaliforniya’da bir itfaiye merkezinde yandığını da bir dip not olarak ekleyelim ve konumuza tekrar dönelim. Şimdi bu lamba çok sağlam teknoloji ile üretildiği için şimdinin teknolojisi buna yetişemediği için mi bu lamba 100 küsür yıldır yanıyor? Tabii ki hayır. O lambanın buna zamandır yanıyor olmasının sebebi planlı eskitme kavramı bu kadar ortada yokken üretilmiş olması.