0

Pisi Linux 2.0 ATATÜRK İnceleme

Paylaş

 Hakkında:

Pisi Linux bir çoğumuzun bildiği bir dönem Tubitak desteği ile geliştirilen bir işletim sistemi idi. Uzun zaman 2.0 sürümü beta ve alfa sürecinde kalsa da bir kaç ay önce kararlı sürüm yayınlandı. Pisi Linux 2.0 ATATÜRK İncelemeSürümün adı da Türk milleti için büyük öneme sahip, Cumhuriyetimizin de  kurucusu olan “ATATÜRK” yapıldı.

Kurulum:

Linux dağıtımlarının çoğunda olduğu gibi Pisi’de de gayet kolay anlaşılır, hiç bilmeyen bir insanın bile kolaylıkla “sonraki” diğerek kurabileceği bir yapıya sahip. Kurulum 5400 Rpm’lik bir hddsi bulunan bilgisayarda ortalama 20 dk sürüyor 🙂
Kurulum sırasında kullanılan Türkçe’nin gayet düzgün ve hatasız olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. 
 
 
 

İlk Bakış:

İlk bakışta sizi muhteşem bir duvar kağıdı ile masaüstünüz karşılıyor. Daha sonrasında ise aradığınızı kolaylıkla bulabileceğiniz bir sistem sizi bekliyor. Son kullanıcı odaklı olma amacını sonuna kadar başarıyor ve ilk defa kullanan bir kişinin bile kolaylıkla alışabileceği bir arayüz sunuyor. Bunun yanında gerekli olabilecek tüm uygulamalarda kurulu olarak geliyor. Bu nedenle de sistem kurulumu biter bitmez rahatlıkla kullana bileceğiniz bir ortam sizi bekliyor. İnternet tarayıcısı olarak sizi Mozilla Firefox, Multimedya oynatıcı olarak da SMPlayer karşılıyor. Bunun yanında da diğer ihtiyaçlarınız için gerekli olan bir çok programı da bünyesinde barındırıyor. 
 

Sürücü ve Uygulama Desteği:

Uygulama konusunda bir sorun yaşamıyor ve aradığınız tüm uygulamaları kolaylıkla bulup kurabiliyorsunuz. Sürücü konusunda da farklı bir tecrübe yaşatmıyor. Çoğu dağıtımda olduğu gibi sürücülerinizi otomatik olarak kuruyor, ekran kartı sürücünüzü de isteğe bağlı olarak açık kaynaklı veya yayıncının paylaştığını rahatlıkla kurabiliyorsunuz.

Perfomans:

Perfomans konusunda isteği minumum sistem gereksinimlerini karşılıyorsanız size hiç bir sorun yaşatmıyor. Gerek bilgisayarımda yaptığım gerekse de sanal makine de yaptığım testlerde donma, kasma, takılma gibi sorunlara rastlamadım. Temel işlemlerde zaten çok seri çalışıyor, oyunlarda da Ubuntu ve Mint kadar kararlı çalışıyor.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm seçenekleri sunuyor. Simgeleri özelleştire biliyor, temanızı değiştirebiliyor, yazı tiplerini ve boyutlarını ayarlayabiliyorsunuz. Bunun yanında “gereçler” ile kendinize özel bir masaüstü ortamı hazırlayıp, birden fazla panel ekleyip bunlara da farklı uygulamlar yerleştirerek kendinize özel bir ortam hazırlayabilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse özelleştirmeler konusunda sizi üzmeyeceğini söyleyebilirim.

Olumlu ve Olumsuz Yanları:

Linux’ün temel sorunları dışında bir olumsuz yanı olmadığın söyleyebilirim. Temel olarak kolay bir arayüze sahip olması, kolaylıkla alışılabilmesi, gerekli olan tüm yazılımları size sunması da artı yönleri arasında.