0

Php ve Asp Nedir?

Paylaş

aliytrklkmz resim

  İnternet dünyasına girdikten sonra hızla gelişmek istiyorsunuz. Bunun sonucunda da karşınıza türlü türlü terimler yepyeni ifadeler çıkıyor. Biraz gelişmeye başladıktan sonra özellikle de biraz da yazılıma odaklandı isek karşımıza çıkan terimlerden birkaçı da php ve asp oluyor. Peki nedir bu php ve asp?

Php Nedir?

  Php sunucu taraflı html içine gömülebilen bir programlama dilidir. Dinamik web siteleri geliştirmek için oluşturulan bir dildir. Php kodları günümüzde bir çok kişi tarafından kullanılmakta. Php topluluğu tarafından hızla geliştirilmektedir. Php sunucu tarafından derlenir ve html olarak kullanıcıya gösterilir. Bu yüzden derlenmeye de ihtiyacı yoktur.

Asp Nedir?

  Active server pages yani aktif sunucu sayfaları (asp) yine dinamik web sayfaları görüntülemek için oluşturulan bir dildir. Asp Microsoft tarafından geliştirilmektedir. Asp kodlarını html kodları içine gömerek kolaylıkla dinamik sayfalar oluşturabiliriz. Asp sunucu tarafından derlenerek bize gösterilir.

Dinamik Web Sayfası Nedir?

  Yazımda bir çok kez geçen sözlerden biri de dinamik web sayfası idi peki bu dinamik web sayfası nedir?
  Dinamik web sayfası içinde Php, Asp gibi dilleri barındıran sitelerdir. Dinamik sayfalar sayesinde kullanıcıya daha çok değiştirme imkanı sunan, güncellenebilen sayfalar oluşturabiliriz. Dinamik sayfalar bilgilerini veritabanlarından alırlar ve bu sayede sitenin tüm düzeni kolaylıkla bu veritabanı üzerinden değiştirilerek düzenlenebilir. Dinamik sayfalar başta da dediğim gibi Asp, Php, Jsp gibi sunucu taraflı diller kullanılarak oluşturulur. Dinamik safaların bir diğer iyi tarafı da kullanıcıya daha çok imkan sunmasıdır. Sayfalar kullanıcılara özel olarak tasarlanabilir veya kullanıcılara özel içerikler sunulabilir.