0

Php Mi? Asp.Net mi?

Paylaş

aliytrklkmz resim Eğer web tasarımcısı olmayı kafanıza koyduysanız ve bu yönde adımlar atmaya başladıysanız aklınıza takılacak ilk sorulardan biri de Php mi? yoksa Asp.Net mi olacaktır?. İlk olarak eğer birini kullanma zorunluluğunuz var yada yapacağınız proje sadece birinde çalışıyorsa zaten bu yazıyı okumadan ona yönelin. Ben ikisini de öğrenmemiş ve daha hangisini seçeceği ile ilgili bir sebebi olmayanlar için ufak ufak bilgiler vermeye çalışacağım.

 

ASP.NET:

  1. Microsoft tarafından geliştirilir.
  2. .Net Kütüphanesini kullanır.
  3. Microsoft tarafından sürekli güncellenmektedir.

PHP:

  1. Php topluluğu tarafından geliştirilmektedir. Gönüllü olarak geliştirilir.
  2. WordPress, Joomla gibi çok bilinen cms sistemleri Php kullanmaktadır.
  3. Veri tabanı olarak MySQL kullanır.
  4. Tamamen özgürdür.

Hangisini Seçmeliyim?

İlk olarak ne iş yapacağınıza karar vermelisiniz. Günümüzde bir çok büyük web site ve hazır cms sistemleri Php kullanmakta. Bunun yanında Asp.Net’in arkasında da Microsoft var ve Visual Studio gibi bir araç da emrinize amade. Bu nedenle bu yada şu demeden önce yapacağınız işe hangisinin daha uygun olduğunu bulmalı hangisi ile daha verimli iş yapabileceğinize karar vermeli ve bu yönde karar vermelisiniz.
 Bunun yanında Google, Facebook, YouTube, Wikipedia, WordPress gibi sitelerin php kullandığı, Msn, Live, gibi Microsoft’a ait sitelerinde Asp.Net kullandığını da bir dip not olarak belirtelim 🙂