0

Pearl Linux İnceleme

Paylaş

Bugün Ubuntu üzerine geliştirilmiş olan ve özellikle Mac Os’a benzer tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken Pearl Linux’ün 7.1 sürümünü inceliyorum. Pearl Linux tasarımsal olarak insanların Pearl Linux İnceleme dikkatini çekmeyi başarıyor.  Günlük işlemler konusunda da bize hiç bir sorun yaşatmıyor. Gelin şimdi bu işletim sistemine ayrıntılı olarak bakalım;

Kurulum:

Kurulum kısmı gayet basit bir şekilde bize sunulmuş. Elementary os ile birbirine çok benzeyen bir arayüzde, aynı seçenekler ile kurulum yapabiliyoruz.  Kurulum aşamasında bir iki yerde dil sorunu olsa da genel olarak bakınca Türkçe’ye de tam destek veriliyor bu kısımda. Bu nedenle daha önce hiç kurulum yapmamış biri bile kolaylıkla kuracaktır.

İlk İzlenim:

İlk izlenim olarak tabii ki Mac Os’e gelmiş gibi olmuyor değiliz. Menülerin yerleşimi de bize bu duyguyu yaşatıyor. Fakat bu duygu menüler arasında dolaşmaya başlayınca geçiyor ve bir Linux’de olduğunuzu hissediyorsunuz.  Açıkçası kurduğum andan itibaren kullanmaktan zevk aldığımı söyleyebilirim. Fakat Mac Os’a benzese bile en azından bazı simgeleri ondan farklı yapmasını da isterdim.
Bunun yanında kullanım kolaylığı olarak özellikle yeni başlayacaklar için uygun olduğunu söyleyebilirim. Kısa sürede işletim sistemine alışıyorsunuz. Bunda neredeyse işinize yarayacak bütün uygulamaların kurulu olarak gelmesi de büyük bir pay sahibi.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

 

Yüklü gelen uygulamalar yukarıda da belirtiğim gibi en iyi yanlarından birisi. Sürüclerinizi yönetebileceğiniz “Driver Manager”den özelleştirme yapmanız için araçlara,  Gparted’den Kodi’ye bir çok araç kurulu olarak geliyor.

İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Fierefox, Video oynatıcı olarak SMPlayer,  Office uygulamaları içinse LibreOffice kurulu olarak bizlere sunuluyor.

 

Ayarlar ve Özelleştirme: 

Ayarlar konusunda işinize yarayabilecek her türlü ayar mevcut. Gerek donanımsal gerek yazılımsal tüm ayarlamalar size sunulmuş. .Bunlar yapılırken üçüncü parti uygulamalar ile de bu seçenekler artırılmış.

Özelleştirme konusunda da gayet bonkör olduğunu söyleyemem mümkün. Zaten tasarım odaklı olan böyle bir işletim sisteminden de böylesine bir özelleştirme seçeneği beklenirdi. Aklınıza gelebilecek her türlü seçenek mevut. Böylelikle zevkinize en uygun biçimde özelleştirme yapabiliyorsunuz.

Türkçe Dil Desteği:

Türkçe dil desteği konusunda maalesef pek başarılı olduğu söylenemez. Bir çok çevrilmeyen yer ile karşılaşıyorsunuz. Daha önce Linux kullandıysanız bunlar sorun oluşturmasa da özellikle ilk defa Linux  kullanacaksanız ve İngilizce’niz de pek iyi değilse biraz daha temkinli yaklaşmanızı öneririm. Her ne kadar kolay kullanılabilen ve kolay alışıla bilen bir işletim sistemi olsa da bu hatalar bazen can sıkıcı olabiliyor. Yine de bunun kullanıma çok engel olmadığını sadece hiç bilginiz yoksa sorun oluşturabileceğini bir kez daha belirteyim.

Sürücü Desteği:

Bu konuda zaten çok bir şey yazmaya gerek yok. Ubuntu üzerine kurulduğu için her türlü donanımınızı zaten kolaylıkla kendi tanıyor. Tanımadığı olursa da kolaylıkla uygun yazılımları bularak kendiniz kurabiliyorsunuz 🙂