12

Parked (Park) Domain Nedir? Nasıl Kullanılır?

Paylaş
Parked (Park) Domain Nedir?
Parked (Park) Domain Nedir? Nasıl Kullanılır?

Özellikle yeni bir hosting alacakken veya ilk kez bir hosting aldığımızda gördüğümüz kavramlardan birisi de park domain oluyor. Farklı hosting firmalarında farklı sayılarda park domaine izin verdiği gibi bilgiler yer alıyor. Peki bu Parked (Park) Domain Nedir? Nasıl Kullanılır? gelin hemen soruların cevaplarına bakalım.

Parked (Park) Domain Nedir? Nasıl Kullanılır?

Park domain web hosting hesabınızın bağlı olduğu ana domain’den farklı alan adlarınız var ise bunları ana domain üzerine tam anlamıyla park etmenizdir. İleride kullanacağınız bir proje veya isminizden oluşan bir alan adını başkası almasın diye aldı ve kullanmayacaksanız bunu ana domaininiz üzerine park edebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra da bu domaini ana domainize yönlendirebilirsiniz. Yani aslında adını tam anlamıyla karşılayan işi yapmış olur ve ana domaininizi garajınız gibi düşünürsek diğer domainlerinizi de bu garajınıza parka çekmiş olursunuz. Park domain genellikle Addon Domain ile karıştırılır bu da, bu nedenle dikkat etmemiz gereken bir nokta. İkisinin birbirinden çok farklı şeyler olduğunu hatırlamalıyız.

Parked (Park) Domain Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Parked (Park) Domain Nedir?

Park domain oluşturmak için Cpanel’inizde yer alan “Rumuzlar” kısmını kullanabilirsiniz. Rumuzlar kısmına girdikten sonra alan adınızı “etki alanı” kısmına yazdıktan sonra etki alanı ekle tuşuna basmanız yeterlidir. Burada önemli olan nokta alan adınızın kayıtlı olduğu firmanın sitesi üzerinde dns kayıtlarını hosting aldığınız firmaya yönlendirmenizdir. Eğer hosting ve domaininiz aynı firmada ise bu işlemi yapmanıza gerek yok. Sadece Rumuzlar kısmına domainizi eklemeniz yeterli olacaktır.

Yine dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da çoğu firmada domain park etmenin bir limiti olduğudur. Eğer elinizde çok sayıda domain varsa ve bunları park etmeyi düşünüyorsanız hostinginizi alırken firmanızın ne kadar sayıda parka izin verdiğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazı firmalarda sınırsız sayıda domain’e izin verilirken bazı firmalarda hiç park domaine izin verilmiyor. Bu nedenle mutlaka hosting alırken bu ihtiyacınızı da göz önünde bulundurarak bir seçim yapın. Hosting seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken diğer husular için de bu yazıma bakabilirsiniz.

Hangi Firmalar Park Domain Destekliyor?

İsim Tescil, OdeaWeb, Alastry, Güzel Host, Veridyen vb. firmalar başta olmak üzere bir çok firma Park Domain desteklemekte. Yine de en doğru bilgiyi almak için firmanıza sormanızda fayda var.