0

Pardus 17.3 İnceleme

Paylaş

Bugün ki inceleme konuğum da son günlerde adını sıkça duyduğumuz Pardus oldu. Pardus’un güncel sürümü olan 17.3 XFCE sürümünü ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu yazımdan önce bir Pardus 17.3 İncelemeönceki sürüm olan Pardus 17.2 İncelemesini de okumanız daha iyi olacaktır. Çünkü o yazımda bahsettiğim temel konulara burada değinmeden daha çok yenilikler üzerinde duracağım.  Bunun dışında kurulumuna da buradan ulaşabilirsiniz.  Lafı daha fazla uzatmadan hemen incelememize geçelim.

Yenilikler:

Bir önceki sürüme göre gelen en büyük yenilik mağaza uygulaması oldu. Mağaza uygulaması sayesinde bir çok dağıtımda olduğu gibi bir kaç tık ile sistemimize istediğimiz uygulamaları kurabileceğiz. Bunun dışında grafiksel arayüzdeki bazı sorunlar giderildi, sistem performansını iyileştirecek yenilikler yapıldı, güvenlik güncellemeleri sisteme eklendi, varsayılan arka plan görseli değiştirildi.

İlk Bakış:

Pardus’u ilk defa kurup kullanmaya başladığınızda gayet sade bir arayüz sizi karşılıyor. Özellikle daha önce de Linux ile tecrübeniz oldu ise hiç bir zorluk çekmeden kolaylıkla kullanabiliyor ve kısa sürede alışıyorsunuz. Bu sürüm ile gelen Mağaza sayesinde bu alışma süreciniz daha da hızlanıyor ve ihtiyacınız olan uygulamaları bir kaç tık ile kolayca kurup, kullanabiliyorsunuz.

 Yüklü Gelen Uygulamalar:

 
 Yüklü gelen uygulamalar konusunda diğer dağıtımlar gibi günlük kullanım için olan tüm uygulamaları size sunuyor. Bilgisayarınızı günlük işlemlerde kullanacaksanız keşke şu programda olsa dediğiniz bir program olmaz. İnternet tarayıcısı olarak da Firefox yüklü geldiğini söyleyelim.

Görsellik:

 
Görsellik olarak gayet sade bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Aradığınızı bulmak bir kaç saniyeden fazla sürmüyor. Fakat Deepin Os gibi veya  Ubuntu Budgie gibi fazla bir görsellik sunduğunu söylersem de yalan söylemiş olurum. Fakat tabii ki XFCE yerine DDE sürümünü kurarak Deepin Os görünümlü bir Pardus kullanmanız da mümkün.

Performans:

Performansa olarak da gayet akıcı bir sistem. Gerek uygulamalarda, gerekse de işletim sisteminin kendi paketlerinde olsun hiç bir yavaşlık yok. Ben hem bilgisayara hem de sanal makineye (resimleri alabilmek için) kurdum ikisinde de tekrar tekrar kullandım ve donma, kasma, takılma gibi sorunlar yaşamadım.