0

Pardus 17.2 İnceleme

Paylaş

Yeni inceleme konuğum da yeni yayımlanan Pardus 17.2 oldu.

Yenilikler:

  • Libre Office 6.0.1’e güncellendi.
  • Bir çok XFCE masaüstü ortamı bileşeni güncellendi.
  • Türkçe çeviri sorunları giderildi.
  • Yüzlerce güvenlik güncelleştirmesi sisteme entegre edildi.

İndirme:

Pardus’un yeni sürümü Pardus’un Sitesi üzerinden rahatlıkla indirilebilir.

İlk İzlenim:

Daha önce bir çok Linux sürümü denemiştim. Fakat hiç Pardus kurmamıştım bu yüzden net olarak şuralar değişmiş diyemeyeceğimi baştan söyleyerek ayrıntılı incelemeye başlayalım.
İlk olarak yapılan yeniliklere bakacak olursak önceki sürümlerde Türkçe sorunu olduğu söylenmiş. Fakat bu sürümde hiç bir yerde bir çeviri sorunu gözüme çarpmadı.  Yine ilk kez Pardus kullanan biri olarak çok sade ve alışılması kolay bir dağıtım olduğunu da söylersem yanlış olmaz.

Görsellik:

Görsellik olarak gayet sade bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim. Aradığınızı bulmak bir kaç saniyeden fazla sürmüyor. Fakat Deepin Os gibi veya  Ubuntu Budgie gibi fazla bir görsellik sunduğunu söylersem de yalan söylemiş olurum. Sisteme ait resimleri de yazı boyunca sağ tarafta görebilirsiniz. (Deepin Os demişken Pardus’un  17.1 DDE sürümünü kurarak isterseniz Deepin Os arayüzlü bir pardusa da sahip olmanız mümkün.)

Yüklü Gelen Uygulamalar:

 Yüklü gelen uygulamalar konusunda diğer dağıtımlar gibi günlük kullanım için olan tüm uygulamaları size sunuyor. Bilgisayarınızı günlük işlemlerde kullanacaksanız keşke şu programda olsa dediğiniz bir program olmaz. İnternet tarayıcısı olarak da Firefox yüklü geldiğini söyleyelim.
Uygulama konusunda diğer Linux dağıtımlarında ki gibi bir mağaza ise maalesef göremedim. (belki de ben bulamamışımdır.)

Kullanışlılık:

Kullanışlılık konusunda size bir Linux dağıtımından beklediğiniz tüm işlevleri sunuyor. Özellikle farklı bir işletim sisteminden Linux’a geçiş yaptıysanız çok yabancılık çekmeyeceğiniz bir gerçek. Alt tarafta sunulan bir çubuk, kullanışlı bir başlat menüsü ve istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir masaüstü sizi bekliyor. Özellikle önceden de Linux kullanmış biri iseniz çok rahatlıkla Pardus’u kullanabileceğiniz söyleyebilirim.
Yine sistemdeki panelleri de istediğniiz gibi özelleştirip çok daha kişisel bir masaüstü ortamı yaratıp kullanışlılığı arttırabilirsiniz.

Performans:

Performansa olarak da gayet akıcı bir sistem. Gerek uygulamalarda, gerekse de işletim sisteminin kendi paketlerinde olsun hiç bir yavaşlık yok. Ben hem bilgisayara hem de sanal makineye (resimleri alabilmek için) kurdum ikisinde de tekrar tekrar kullandım ve donma, kasma, takılma gibi sorunlar yaşamadım.

Sürücü Desteği:

Pardus da bir çok dağıtım gibi Debian tabanlı bir sistem olduğu için bu konuda çok güncel veya sınırlı sayıda üretilen bir donanıma sahip değilseniz sorun yaşamazsınız. Aradığınız tüm sürücüleri üreticiden veya açık kaynaklı karşılığından kolaylıkla kurabilirsiniz.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda masaüstünüzü, panellerinizi, pencelerinizi kısaca özelleştirmek isteyebileceğiniz her kısmı özelleştirebiliyorsunuz.

OLUMLU VE OLUMSUZ YANLARI:

OLUMLU:

  1. Debian tabanlı olduğu için program, uygulama ve oyun konusunda nispeten sorun yaratamaması.
  2. Özelleştirme için seçenekler sunması.
  3. Türkçe çeviri konusunda sorun olmaması.
  4. Farklı işletim sistemlerinden gelenler için alışılması kolay ve özelleştirilebilir bir arayüz sunması.

OLUMSUZ: 

  1. Tüm dağıtımlarda olduğu gibi hala desteklenmeyen oyun ve uygulamaların olması.
  2. Yine çoğu dağıtımda olduğu gibi bazı sürücülerin kurulumunda sorun olması.