2

Pa ve Da Değeri Nedir? Kaç Olmalıdır?

Paylaş

Seo vb ile ilgili araştırmalar yaparken domain kısmında karşınıza bu iki değer mutlaka çıkmıştır. Peki Pa ( sayfa otoritesi), Da (domain otoritesi) nedir ?

DA Nedir?

Da Türkçesi ile domain otoritesi aslında da adından da anlaşılabileceği gibi bir alan adının bize itibarını gösterir. Bu değeri Moz adı verilen bir firma Google’nin isteklerine göre 100 puan üzerinden bir puan vererek yapar. Bu değer özellikle backlink alacaklar için önemli bir değerdir. Bir reklam veren, reklam vereceği sitenin bu değerini mutlaka kontrol etmelidir.

Pa Nedir?

Pa ise Da’dan farklı olarak sadece sorgulama yapılan sayfanın puanını ifade eder. Yani DA’dan farkı tüm alan adının değil sadece o sayfanın puanını verir.

Pa ve Da Kaç Olmalı?

Tabii ki bu değerler ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olsa da yine de genel olarak 20-30 arası iyi sayılabilir. 30 üstünde ise çok daha kaliteli sayfaları ifade eder.

Bu değerler Nasıl Yükseltilir?

İlk olarak bu değerlerin Moz tarafından ayda 1-2 kez güncellendiğini yani değerleri yükseltmek için bir şey yaptığınızda özellikle Alexa gibi bir kaç gün içinde yükselme veya düşme göremeyebileceğiniz belirterek bu değerlerin nasıl yükseltilebileceği konusuna geçeyim;
  1. Backlink sayısı. Bu değerler konusunda en önemli etkenlerden biri.
  2. Harici bağlantı sayısı.
  3. Sitenin yaşı ve domainin bitiş tarihi.
  4. Bounce Rate (Bounce rate nedir?)
  5. Alan adı ile ilgili Whois bilgileri.
  6. Genel seo kuralları.
  7. Kaliteli içerik.
  8. Mobil uyumlu tasarım.
Bunlar bu değerlerin belirlenmesindeki en önemli etkenler.