0

Otomobillerde Lastik Seçimi

Paylaş

Otomobili yola bağlayan ve çok dikkat etmesekte aslında gerek konfor, gerek yol tutuş anlamında en önemli otomobil parçası olan lastik seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?Otomobillerde Lastik Seçimi

 

Lastik Seçimi:

Lastik seçimini etkileyen bir çok unsur bulunuyor. Tabii bu unsurları yaşadığınız yer, yolun yapısı, iklim gibi bir çok etken belirliyor. Lastiğinizi seçerken;
  1. Yaşadığınız bölgenin hava şartlarını göz önünde bulundurun.
  2. Aracınıza uygun ebatlarda lastik alın. Çok büyük lastikler yakıt tüketimini artırırken çok küçükler ise konfordan ve yol tutuştan kaybettirecektir.
  3. Aracın nerede kullanılacağına dikkat edin. Araziye çıkan, inşaatlarda, şantiyelerde kullanılan bir araç ise buna göre, sürekli otobanlarda giden, sürekli uzun yol yapan bir araç ise buna uygun bir lastik seçin.
  4. Fiyatına dikkat edin Sadece ucuz diye lastik seçimi yapmayın. Bazen ucuz lastikler çok daha kısa sürede aşınacağı için size “pahalı” diye düşündüğünüz lastikten çok daha maliyetli olacaktır.
Bunların dışında eğer ikinci el bir lastik alacaksanız lastiğin diş derinliklerine, yanaklarında yıpranma olup olmadığına, özellikle ağır vasıtalarda kaplama yapılıp yapılmadığına dikkat edin. Aracımızın yolda tutunmasını sağlayan en önemli parçalardan biri olan lastik seçimini önemsemeden geçmeyin ve elinizdeki para ile alabileceğiniz en iyi alternatifi bulmaya çalışın.