0

Otomobilimize Nasıl Az Yaktırırız?

Paylaş

Otomobilimizin az yakması için yapabileceğimiz bir çok nokta var. Bu noktalara geçmeden önce aracımızı almadan önce otomobilimizin 100 km’de ne kadar yaktığının fabrika verisine bakmalı Yakıt Tüketimini Azaltma Yollarıve bu veriye en az 2 litre eklemeliyiz. Bu arabanın da ortalama da en iyi ihtimalle bu kadar yaktığını düşünebiliriz. Bu nedenle ortalama verisi çok yüksek olan otomobillerde az yakmamız bir hayal oluyor. 🙂

Otomobilimize Az Yaktırma Yolları:

  1. Eğer aracımız uyumlu ise ve düzenli olarak bakımlarını yaptıracak isek LPG taktırabiliriz. Özellikle nispeten yaşlı araçlarda çok daha etkili bir yöntem olacaktır.
  2. Kaliteli bir yakıt almalıyız.
  3. Mazot filtremizi düzenli değiştirmeli, motorumuzun bakımını düzenli olarak yaptırmalıyız.
  4. Aracımızı çok yüksek devirli kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Bunu yaparken her zaman en uygun devirde olmalıyız.
  5. Yokuş vb çıkarken aracımızı yüksek viteste tutarak çok boğmamalıyız. Bu devri düşürecek olsa da aracı boğacağından size daha fazla yaktıracaktır.
Otomobilimizi az yaktırmak için aslında aracı düzgün olarak kullanmalı, kullanırken uygun devri seçmeli ve bakımlarını eksiksiz yaptırmalıyız. Klima kullanırken çok yüksek açmamalı, uzun yollarda camlarımızı açmamalıyız. Bu gibi temel kurallar ile az yakıt harcayabiliriz.