2

OpenSUSE Leap 15 İnceleme

Paylaş

Debian tabanlı sistemlerden uzaklaşıp biraz da farklı bir tat arayanların başvurdukları işletim sistemlerinin başında olan OpenSUSE bugün ki test konuğum olarak bilgisayarımda. OpenSuse OpenSUSE Leap 15 İncelemebağımsız altyapısı, istediğinizi sunması ile bir çok kullanıcının tercihi. Gerek yeni başlayacak bir kullanıcı için gerekse de profesyonel diyebileceğimiz kullanıcılar için istenileni sunması ile öne çıkıyor ki bu bağlamda hedeflerini de gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Arayüz:

OpenSuse’yi ister Gnome, ister KDE, ister  ile kullanabilirsiniz. Fakat OpenSUSE denilince akla ilk olarak Kde geldiği için ben kde ortamında incelememi gerçekleştirdim. Arayüz konusunda da Kde ortamına yatkın insanlar için zaten farklı bir durum yok. Yeni başlayanların ise Kde’ye ve OpenSUSE’ye kolaylıkla alışabileceğini söyleyebilirim.
Bunun yanında sadece genel arayüze değil sistemin genel kullanımına da alışmanızın çok uzun zaman almayacağını, özellikle herhangi bir dağıtımı daha önce kullandıysanız hemen uyum sağlayacağınızı söyleyebilirim.

Özelleştirme:

Özelleştirme konusunda Kde’nin size sunduğu geniş imkanların hepsine sahipsiniz. İstediğiniz yere paneller ekleyebilir, bu panelleri istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra tabii ki ikon paketlerini değiştirebilir, yazı tiplerini düzenleyebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse özelleştirmek isteyeceğiniz tüm seçeneklere sahipsiniz.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Bu konuda da yeteri kadar programı bize sunan OpenSUSE office paketlerini, internet tarayıcısını, multimedya araçlarını kurulu olarak bize sunuyor. Bunların yanında ufak tefek oyunlar, işinize yarayacak bir çok ufak araçta sistemde kurulu olarak geliyor. Karşılaşılan olumsuzluklar bölümünde belirtiğim yavaş kurulmasını da böylece telafi etmiş oluyor.

Sürücü Desteği:

Diğer dağıtımlarda olduğu gibi OpenSUSE’de de sürücüler konusunda hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Hepsi sorunsuz bir kaç tık ile kurulabiliyor.  Yani bu konuda bir sıkıntınızın olmasına gerek yok  tüm sürücülerinizi kolaylıkla kurabilir ve kullanabilirsiniz.

 YaST:

Belki de OpenSUSE’yi bu kadar özel kılan en önemli özelliklerinden biri de YaST’tır. Sistem ile ilgili tüm ayarları yapabileceğiniz, sisteminiz hakkında bilgi edinebileceğiniz, tüm kullanıcı hesaplarını düzenleyebileceğiniz kısaca aklınıza gelen- gelmeyen tüm ayarları bulabileceğiniz bir  uygulama. Sistemin ne kadar acemisi olursanız olun YaST’ı biraz kurcalayarak tüm ayarlarınızı özelleştirebilir ve kısa sürede OpenSUSE’ye alışabilirsiniz.

Karşılaştığım Olumsuzluklar:

  1. Kurulum sırasında Türkçe’ye çevirmede bir kaç sorun var. Kurulumu etkilemese de yinede bunca yıldır aktif olan bir sistemde bu tür sorunlar insanın gözüne batıyor.
  2. Kurulumu diğer dağıtımlara göre nispeten yavaş.Fakat bu yavaşlık devasa boyutta değil.
  3. Yast’da bir kaç yerinde çeviri sorunu.