Genellikle on bin bakımı diye duymaya alıştığımız on bin bakımı aslında aracın periyodik bakımıdır. Aşınan yıpranan filtrelerin değişmesi, yağın yenilenmesi gibi otomobil sağlığı için gerekli On Bin Bakımı Nedir? Neler Yapılır?olan işlemler yapılır. Adı her ne kadar halk arasında 10.000 diye kalmış olsa da araçtan araca bu bakım aralığı değişebilir hatta özellikle ağır vasıtalarda bunun çok çok daha üstünde olabilir.

Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

İlk olarak motor yağı, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi ve yakıt filtreniz değiştirilir.
Bunların yanında ön aksam, fren sistemi yürüyen sistemin kontrolleri yapılır. Eğer bu parçalarda bir sorun varsa, çalışmayan bir kısmı varsa bunlar size bildirilir ve gerekli tamirat yapılır. Kısaca otomobiliniz hem kendi sağlığı, hem sürücü olarak sizin sağlığınız hem de çevreye saçtığı zararlı partiküllerin azaltılması için gerekli parçaların bakım ve onarımı yapılır.

Periyodik Bakım Ücretleri:

Bu konuda net bir sayı vermek mümkün değil çünkü otomobilinizin markasından, modeline, çıkan sorunlardan aracın dizel mi benzinli mi olduğuna kadar bir çok etken bu fiyatı değiştirmekte. Hatta bakımı nerede yaptırdığınız bile bu fiyatta oynama yapmaktadır. Bu nedenle aracınızın bakımını yaptıracakken iyi bir fiyat araştırması yapmanızda fayda var. Tabii fiyatın yanında servisin kalitesini de göz önünde bulundurarak kıyaslama yapmayı unutmayınız.

 


Ali Yatarkalkmaz

01.01.2016 tarihinde açtığım bu blogumda internet, bilgisayar, Linux, otomobiller ve daha bir çok konuda içerik üretiyorum. Sürekli yeni bilgiler edinip bunları da sizlerle paylaşıyorum. Hakkımda daha fazlası...

0 yorum

ReHiTu · 1 Eylül 2018 05:18 tarihinde

Kiralık şirket aracı kullanıyorum Ford Focus. Focus'ta bakımlar 15.000'de bir yapılıyor. Kiralık olduğundan fiyatları da hiç bilmiyorum açıkçası…

Ali Yatarkalkmaz · 1 Eylül 2018 05:21 tarihinde

Yazıyı hazırlarken bende biraz fiyat araştırması yaptım ama hiç bir sonuç bulamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir