0

Nitrux Os İnceleme

Paylaş
Nitrux Os İnceleme


Bugün de Ubuntu tabanlı KDE arayüzlü Nitrux OS’u inceliyoruz. Nitrux Os renkli tasarımı, kullanımı kolay arayüzü, birbirinden farklı özelleştirme seçenekleri ile en tercih edilesi dağıtımlar arasında yer alıyor.

İlk Bakış:

Özellikle daha önce herhangi bir Linux dağıtımı kullandıysanız Nitrux size oldukça sade ve kullanışlı geliyor. Hiç bir işlemi yaparken zorlanmıyor, sürekli kullanıyormuşsunuz gibi hemen sizi içine çekiyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Yüklü gelen uygulamalar konusunda çok bonkör davranmasa da ihtiyacınız olacak bir çok uygulamayı da size sunuyor. Bunun yanında istediğiniz her uygulamayı indirebileceğiniz bir mağazası da yer alıyor. İnternet tarayıcısı olarak Chromium, video oynatıcı olarak da VLC Player’in yüklü olarak gelmesi ise olumlu yönlerinden birkaçı.

Sürücüler:

Drvilerler konusunda ubuntu tabanlı olması nedeni ile hiç bir sorun çıkmıyor. Bir kaç tıklama ile kolaylıkla sistem için gereken sürücüleri kurabiliyorsunuz.

Kişileştirme:

Kişileştirme seçenekleri olarak bize bir çok masaüstü teması, fare imleci, renk ayarları, ikon ayarları gibi ayarları sunuyor. Bunların yanında tabii ki masaüstünü istediğimiz gibi özelleştirme seçeneğimiz de bulunuyor. Bu konuda Nitrux ile sorun yaşamayacağınızı söyleyebilirim bunun yanında Latte Dock’un da kurulu olarak gelmesi kişileştirme ve özelleştirme anlamında çok daha fazla seçeneğiniz olmasını sağlıyor.

Kullanışlılık:

Kullanışlılık bakımından gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle daha önce de Linux ile tecrübeniz olduysa çok rahatlıkla kullanabileceğiniz bir sistem. Çok kısa sürede alışıyorsunuz ve menüleri çok karışık olmadığı her aradığınızı size kolaylıkla sunduğu için kısa sürede adapte oluyorsunuz.  Gayet renkli arayüzü sayesinde de kendinizi daha rahat hissediyor  ve kolaylıkla alışabiliyorsunuz. Özellikle farklı bir işletim sisteminden geçecekleri için bu anlamda oldukça başarılı olduğunu söylemekte fayda var.

Performans:

Nitrux’u uzun süre kullanmadım fakat bir kaç oyun ve genel günlük kullanım testlerinde donma, takılma, kasma vb gibi durumlar yaşamadım. İntenrette kullanıcıların yorumlarına da bakarak şunu söyleyebilirim “gerekli sistem gereksinimlerini karşılayan her bilgisayarda” gayet hızlı çalışıyor. Günlük kullanım için fazlası ile yeterli bir performansı bize sunuyor.

Olumsuz yanları:

  1. Çok biliniyor olmaması.
  2. Türkçe çeviri ile ilgili problemlerin olması.
  3. Türkçe bir sitesinin olmaması.