8

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

Paylaş
NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT son günlerde yapılan satımlarla adını sıkça duyurmayı başardı. Milyonluk işlemlerde kullanılan NFT bu kadar sıkça duyulunca insanların akkında NFT (Non-Fungible Token) Nedir? sorusu yer etti. Bu yazımda NFT hakkında tüm bilgileri vererek, tüm bu soru işaretlerine bir cevap bulmaya çalışacağım.

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

Non-Fungible Token yani Türkçe karşılığı ile değiştirilemeyen (değiştirilmesi mümkün olmayan) tokenler bir nesneyi temsil etmeyi amaçlayan bir kripto para çeşididir. NFT daha çok günümüzde tek bir örneği olan twit, sanat eserleri, resimler vb. ürünlerin satışında önemli bir yer edindi. Bu önemli yeri almasının en büyük sebebi ise NFT’nin özgün olması ve kendi türünden farklı bir token ile takasının yapılamamasından kaynaklanıyor. Gerçek dünyada tablolar, resimler, çizimler, twitler gibi tek örneği olan nesneler bu yolla satışa çıkarılıyor. Böylece bu tür tek örneği olan nesneleri sanal ortamda güvenle saklamış ve almış oluyorsunuz. Kısaca dünyada var olan bir varlığı dijital ortamda temsil etmeye yarayan bir token olarak karşımıza çıkıyor.

Daha açık ol bize ne anlatıyorsun diyenler için özetle, NFT’ye aktarılan herhangi bir eser internet dünyasında da özgün ve tek olarak kalabiliyor. Blockchain ağı sayesinde eserin doğruluğu kolayca doğrulanıyor ve kopyalarının yayılmasının önüne geçilmiş oluyor. Yani daha da özetle NFT üzerinden aldığınız ürünler sizde sanal olarak bulunuyor fakat sanal olduğu halde kopyalanamıyor, değiştirilemiyor veya aslının kimde olduğu bilgisi üzerine müdahale edilemiyor.

NFT İle Nasıl Ürün Satılır?

NFT ile ürün satışı yapabileceğiniz bir çok pazar yeri sitesi bulunuyor. Bunlardan en çok bilinenlerinden birisi olan Nifty Gateway‘a göz atarak satılan ürünlere göz atabilirsiniz. Sizde ürünlerinizi, sanat eserlerinizi veya bir twittinizi bu tür siteler üzerinden satışa çıkarabilirsiniz. Fakat şimdiden söyleyeyim milyonlarca dolara satılan NFT ürünleri olsa da eğer çok ünlü biri değilseniz maalesef bu tür paralara ürün satmanız pek muhtemel değil 🙂 Bu nedenle hevesini kırmak gibi olmasın ama bir anda “aha bu beni zengin edecek fikir hemen gidip ilk twitimi satmalıyım” diye düşünmeden, benim ilk twitimin acaba bir önemi var mı? diye düşünmek daha faydalı olabilir 🙂

İnsanlar NFT İle Satılan Bu Ürünlere Neden Bu Kadar Para Veriyor?

Bunun tabii ki bir çok sebebi olabilir. Bunu alan kişiye sormak en mantıklısı olacaktır ama bu konuda olabilecek ihtimallere bakarsak;

  • Birincisi ve bence şu anda en önemlisi reklam. Milyonlarca lira verip alınan bir eser kulağımıza çok büyük bir rakam gibi gelse de tüm dünyada haber olmaya yetiyor. Böylelikle alan kişi veya kurum adını tüm dünyada duyurmuş oluyor. Normalde tüm dünyada bu büyüklükte bir reklam vermesi için belki eseri aldığı paranın onlarca kat fazlasını ödemesi gerekecekken böylelikle çok ucuza reklam yapmış oluyor.
  • İkincisi bizim de bazı belediyelerimizde de gördüğümüz gibi sosyal sorumluluk kapsamında da bu tür satışlar gerçekleşebiliyor. Bu satıştan gelen paralarda sosyal sorumluluk projeleri kapsamında kullanılabiliyor.
  • Bunun yanında özellikle oyun oynayanların bileceği “skin” adında sadece oyundaki bir eşyamızı süslemeye yarayan başka hiç bir işe yaramayan bir çok ürün satılıyor. Bunlara da onlarca oyuncu bazen binlerce tl veriyor. Aslında NFT ürünlerinde de bu mantık var. Oyun oynamayan bu skinlere nasıl gereksiz olarak bakıyorsa, kendisine has internet üzerinde bir ürünü olmasını istemeyecek insanlarda buna skinlere baktığı gözle bakıyorlar. Tabii ki bu durumda alana da, böyle bir şeye bu kadar para verilir mi diyene de söz etmek bize düşmez 🙂
  • Bunun dışında bir ürünün internet dünyasında orjinalliğini sağlamak çok zor. Paylaştığınız bir sanat eserinin ekran görüntüsünün alınması artık bir saniye bile sürmüyor. Tabii böyle bir durumda da sahiplikten bahsetmek çok zor oluyor. NFT bu durumda hemen yardımımıza koşuyor ve dijital bir nesnenin sahibi olduğumuzu kanıtlamamızı sağlıyor. Bu nedenle de milyonlara satılan abartı örnekler dışında bu nedenle de NFT oluşturmak veya NFT bir ürünü almak isteyebilirsiniz.

Bende NFT Oluşturabilir Miyim? Bir Ürünümün İnternet Dünyasında Sahibi Olabilir Miyim?

Evet. Bir gün böyle uzun bir başlığa sadece evet cevabı vererek geçeceğim, bunu yapmayı çok istiyorum. Fakat o gün bu gün değil bu nedenle hemen bunu nasıl yapabileceğinizi de anlatalım. Bunun için ilk olarak bir kripto para cüzdanı gerekiyor, daha sonra ise NFT oluşturmak için Rarible, Opensea, Nifty Gateway, superRare ve daha bir çok platformu kullanabilirsiniz. Bu platformlara üye olup, kripto para cüzdanınızı da tanımlayarak kolaylıkla NFT oluşturabilir ve sattığınız ürünlerden gelen geliri kripto para cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

NFT İle Ürün Nasıl Alınır?

NFT İle ürün almak için ilk olarak tarayıcı aracılığı ile kullanılabilen bir dijital cüzdanınız olmalı. Bu tür dijital cüzdanlara örnek olarak Metamask, Formatic, WalletConnect vb. verilebilir. Daha sonra bu tür cüzdanlardan birini kurduktan sonra yukarıda verdiğim NFT oluşturulabilen ve satışı yapılan bir siteye üye olup cüzdanınızı bu siteye tanımlamanız yeterli. Daha sonrasında istediğiniz NFT ürününü satın alabilirsiniz.