4

Netrunner 21.01 İnceleme

Paylaş

Uzun bir aradan sonra Linux dağıtım incelemelerime Netrunner 21.01 inceleme ile devam ediyorum. Netrunner Debian tabanlı dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle görsel ara yüzü ile dikkat çeken Netrunner bir çok özelleştirme ile KDE masaüstü ortamı ile geliyor.

Kurulum:

Netrunner 21.01 İnceleme

Daha önce herhangi bir işletim sistemi kuran kişiler çok kolaylıkla Netrunner 21.01’i de kuracaktır. KDE’den alışkın olduğumuz yükleme ara yüzü kolaylıkla sistemi kurmamızı sağlıyor. Daha önce hiç işletim sistemi kurmamış biri bile biraz deneme ile sistemi kurabilir. Kurulum ara yüzünün Türkçe’ye tamamen ve düzgün bir şekilde çevrildiğini de belirtmeden geçmeyeyim.

Son olarak Netrunner’i kendi sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde indirip kurabileceğinizi belirteyim.

İlk İzlenim:

İlk izlenimim olarak sistemi açtığımda gayet sade bir ara yüz beni karşıladı. Bu sade ara yüzde tek hoşuma gitmeyen çok çocuksu duran sanki sonradan eklenmiş gibi duran fare imleci oldu. Neyse ki fare imlecini özelleştirme ayarı olmasından buna fazla takılmama gerek kalmadı. Bunun dışında gerek kurulum gerekse de ilk sistemi kullanmam sırasında herhangi bir donma kasma ile karşılaşmadım. Bu da ilk izlenimimi olumlu etkileyen faktörlerden birisi oldu.

Görsellik ve Özelleştirme Seçenekleri:

Bu konuda Netrunner KDE’nin bize sağladığı tüm özelleştirme seçeneklerini sunuyor. Bu da sistem üzerinde istediğimiz her türlü özelleştirmeyi yapabileceğimiz anlamına geliyor. Tema seçiminden tutun da fare imlecine kadar bir çok noktayı kendi zevkimize göre değiştirebiliyoruz. Görsellik kişiden kişiye değişecek bir nokta olsa bile tema seçimi sayesinde mutlaka hoşumuza gidecek bir ara yüz buluyoruz. Siz de sistemden aldığım örnek resimlere yazının sonunda bulunan galeriden ulaşabilirsiniz.

Performans:

Performans olarak gerek günlük kullanımımda, gerek oyun testlerimde gerekse de sanal makine ile yaptığım testlerde bir sorun yaşamadım. Gayet akıcı bir sistem bizi karşılıyor. Anlık takılma veya donma gibi bir sorun olmuyor. Steam’in yüklü olarak gelmesi de oyun konusunda da varız imasını güçlendiriyor ve bu imasının da hakkını veriyor. Linux destekli oyunlarda hiç bir sorun olmadan gayet akıcı bir şekilde oyununuzu oynuyorsunuz.

Donanım Desteği:

Bu kısımda çok yazacak bir şey yok açıkçası. Debian tabanlı bir sistem olduğundan tüm donanımlarınızı kolaylıkla tanıyıp kuruyor. Fakat şunu belirteyim eğer RGB aydınlatmalı özel bir ekipmanınız varsa veya bir ekipmanınızın yanında gelen (veya bilgisayarınızın yanında gelen) özel bir yazılım varsa bunların çoğu Linux desteklemediği için Netrunner’de de çalışmıyor. Tabii ki burada suç Netrunner’in değil yazılım desteği sunmayan donanım üreticilerinin.

Yüklü Gelen Uygulamalar:

Netrunner çoğu dağıtımda olduğu gibi bize gerekli uygulamaları yüklü bir şekilde veriyor. İnternet tarayıcısı olarak Mozilla Firefox, kelime işlemci olarak Libre office bizlere geliyor. Yine Steam’de yüklü gelenler arasında.

Türkçe Dil Desteği:

Türkçe dil desteği bulunuyor. Ara ara ufak tefek çevrilmeyen kısımlar yer alsa da bunlar günlük kullanımı etkilemiyor.

Sonuç: 4.3/5

Sonuç olarak Netrunner çoğu dağıtımın bize verdiklerini veriyor. Fakat burada herhangi bir fark da ortaya koyamıyor. Linux’un temel nimetleri dışında bize sunulan ekstra bir uygulama vb. bulunmuyor. Bunun yanında ufak tefek Türkçe hataları da göze çarpıyor. Bunlar dışında gayet stabil bir şekilde çalışan Netrunner gerek ilk kez bir Linux dağıtımı kullanacaklar için gerekse de yeni bir dağıtım seçmek isteyenler için önerebileceğim bir dağıtım olarak karşımıza çıkıyor. Biraz da kendine özgü özellikler sunsa, yeni bir şeyler sunsa Türkçe hatalarını da görmezden gelerek rahatlıkla 5 yıldız verebileceğim bir dağıtım.

Görseller:

[Best_Wordpress_Gallery id=”17″ gal_title=”Netrunner 21.01 İnceleme”]