0

Nas Sistem Nedir?

Paylaş
  Nas ( Network Attached Storage) Türkçe olarak bakacak olursak Ağa bağlanabilen depolama anlamına gelmektedir. Bu nedenle aslında ismine bakarak bile az çok ne iş yaptığını anlamak mümkün. Bu tür cihazlar internete bağlanıp daha sonra aynı ağ üzerindeki diğer tüm cihazlar ile veri paylaşımı yapılmasını sağlamakta. Hatta bazı üst düzey cihazlar ile dünyanın her yerinden verilerinize erişim imkanı sunmaktalar.
  Nas cihazlarının en büyük avantajı sürekli çalışır durumda olmalarıdır böylelikle nas cihazlarının içindeki verilere her zaman ulaşılabilir olur. Ağınıza bağlı olan herkes bu verilere erişim imkanı sunar. Böylelikle aynı iş yerinde veya evde bu cihaz üzerinden bir kişi film izlerken başka bir kişi iş dosyalarına erişebilir, bir başkası da müziklere ulaşabilir. Böylelikle usb cihazlar gibi tek bir kullanıcıya hitap etmez ve çok daha büyük alanlar sunarlar.
  Biraz da teknik bilgilerden bahsedecek olursak nas cihazları 1 den başlayıp bir sürü disk takılabilir. Bu diskler Raıd dediğimiz modlar ile güvenlik amacı ile de kullanılabilir. Bu tür cihazların kendine ait ufak bir depolaması, rami ve işlemcisi bulunur. Aynı zamanda bu cihazların kendine ait birde işletim sistemi vardır. Fakat bu iç donanım bizi pek de ilgilendirmez. Güvenilir markalardan aldıktan sonra bizim tek yapmamız gereken disklerimizi takıp kullanmaya başlamak oluyor.