0

Motorunuzun Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Paylaş

Yeni bir araba alınca hepimizin en çok dikkat ettiği noktalardan biriside tabii ki motor oluyor. Aracın en önemli ve pahalı parçası olan motorların sağlığı otomobil içinde bizim cebimiz için de Motorunuzun Ömrünü Uzatmak İçin İpuçlarıçok önemli. Peki motor sağlığını korumak için neler yapabiliriz?

Motor Sağlığı Nasıl Korunur?

Bunları söylemeye gerek var mı bilmiyorum ama tabii ki en başta ister dizel olsun ister benzinli olsun yağını, suyunu zamanında değiştirmeliyiz, bunun yanında periyodik bakımlarını da düzenli olarak yapmalıyız. Bunun haricinde;
Dizel Motorda;
  1. Kalitesiz yakıt kullanmayın.
  2. Dizel araçlarda “vurdurma” işlemini yapmayınız.
  3. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda 30 sn – 1 dk civarında rölantide ısınması için bekletin.
  4. Motoru kullanırken çok “boğmamalı” yine aynı şekilde çok devirli de kullanmamalısınız. Bunun için kullanım kılavuzunuzda belirtilen devir aralıklarında kullanmanız faydanıza olacaktır.
  5. Özellikle aracımızda Turbo’da varsa aracı kapatırken bir müddet bekletip yağın dolaşımını tamamlamasını sağlayın.

Benizli Motorda;

  1. Yine kalitesiz bir yakıt kullanmamaya mümkün olduğunca aynı yakıtı kullanmaya özen gösterin.
  2. Yüksek devirli kullanmayın.
dikkat etmelisiniz. Yine başta belirtiğim gibi yağ değişimi, hava filtrelerinin değişimi, triger kayışının değişimi gibi periyodik bakımları da aksatmadan yapmanız hem benzinli hemde dizel motorlar için en önemli noktalar arasında. Özellikle yürür aksam bakımlarını aksatmanız aracınızın motorunun da kısa sürede hatalar vermesine, bozulmasına neden olacaktır.